Miért is alakul ki?

Mi a libabőr?

Miért leszünk libabőrösek a hideg hatására? Egyáltalán miért hívják libabőrnek, tényleg így néz ki a liba bőre? Mikor fázunk vagy hirtelen intenzív érzelmi hatás ér bennünket gyakran libabőrösek leszünk.

2008.05.19 12:30National Geographic

Döntően a karok és a lábak bőrén jelenhetnek meg apró kiemelkedések hideg inger, félelem, izgalom vagy akár egy magával ragadó zenedarab hatására. A jelenség onnan kapta a nevét, hogy leginkább a tollától fosztott liba bőrének látványához hasonlít. 

Létrejöttének magyarázata a bőr szerkezeti felépítésében, illetve a test hőszabályozásában keresendő. A bőrben ülő szőrtüszőkhöz ugyanis egy-egy kis simaizom, az úgynevezett szőremelő izom (musculus arrector pili) csatlakozik. A libabőr mindegyik dombocskáját egy ilyen apró simaizom összehúzódása alakítja ki. 

A vegetatív beidegzésű szőremelő izom megfelelő inger hatására a szőrtüszőt a bőrfelszín felé emeli, a szőrszálat felegyenesíti (piloerectio). A folyamat elsősorban a szőrrel borított állatok hőszabályozásában tölt be fontos élettani szerepet, míg az ember esetében lényegében haszontalan dologgá csökevényesedett. A libabőrt létrehozó izmocskák munkája hőt termel, a felegyenesedő, felborzolt szőrszálak pedig a test közelében tartják a meleg levegőt, így az optimális testhőmérséklet fenntartását segítik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.