A legújabb adatok
Sokkal több náci haláltábor és gettó működött Kelet-Európában?
A legújabb adatok szerint a második világháborúban mintegy kétszázzal több náci haláltábor és gettó működött Kelet-Európában, mint amennyit eddig holokausztkutatók tudni véltek.
2012.05.10 16:40MTIEz derül ki egy olyan amerikai enciklopédia-sorozat második kötetéből, amely a következő években a magyarországi vonatkozásokat is tartalmazni fogja.
A náci németek által végrehajtott tömegpusztítás történetének 13 évét fogja át a napokban publikált, Haláltáborok és gettók enciklopédiája 1933-1945 című kötet. Ez a második része annak a hétkötetesre tervezett sorozatnak, amely a náci Németországban, illetve a nácik által megszállt területeken a zsidók összegyűjtésére és tömeges kiirtására létrehozott "létesítményeket" térképezi fel, felhasználva a túlélők visszaemlékezéseit.
A washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum összeállításában készült, május elején kiadott kötetben számos új részletre derül fény. A németek által a második világháborúban megszállt kelet-európai területeken a nácik több mint 1100 gettót hoztak létre, vagyis mintegy kétszázzal több náci haláltábor és gettó működött a térségben, mint amennyiről eddig tudni lehetett.
Lawrence Langer holokausztkutató, a Bostoni Simmons College nyugalmazott professzora szerint ha ez a kötet nem jelent volna meg, rengeteg információ merült volna feledésbe a tömegpusztításokról, amelyeket Lengyelországban, illetve a Szovjetunió keleti részén (a mai Ukrajna, Belarusz vagy Litvánia földjén) követtek el.
A több mint kétezer oldalas enciklopédia összeállításához átfésülték a kommunizmus bukása után megnyitott kelet-európai levéltárak anyagait, és felkerestek eddig még meg nem szólaltatott szemtanúkat, holokauszttúlélőket ukrajnai vagy lengyelországi városokban és falvakban. Kegyetlen gyilkosságok, embertelen kínzások történetei elevenednek meg az enciklopédia lapjain. A visszaemlékezések mellett számos feljegyzés, lábjegyzet és gazdag bibliográfia segít eligazodni a vészkorszakról szóló ismeretek rengetegében.
A kiadói projekt további köteteiben azokról a táborokról és gettókról gyűjtik össze majd az információkat, amelyeket a németekkel szövetséges országok (Bulgária, a Vichy-féle Franciaország, Horvátország, Magyarország, Olaszország, Románia és Szlovákia) működtettek a második világháború idején.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06