Óránként háromszázezer kilométeres sebesség
Brutális tornádó tombolt a Nap felszínén
Gigantikus méretű tornádót filmeztek le a Nap felszínén csillagászok.
2012.03.29 07:45MTIA szuperforró gáz alkotta forgószél kiterjedése többszörösen nagyobb, mint a Föld átmérője. Szélsebessége elérte az óránkénti háromszázezer kilométert - a földi tornádók maximális sebessége 150 kilométer per óra.
Hszing Li és Huw Morgan, a walesi Aberystwyth Egyetem munkatársai a Manchesterben tartott brit-német Nemzeti Asztronómiai Találkozón mutatták be az SDO űrszonda felvételeit.
A hatalmas tornádót 2011. szeptember 25-én figyelték meg. Ötvenezer és kétmillió Celsius-fok közötti forró gáz forgott egy úgynevezett protuberancia - a napkoronában mozgó, környezeténél sűrűbb és hűvösebb levegő - mintegy kétszáz kilométer hosszú csavarvonala mentén a Nap légkörében.
A vihar legalább három órán át tartott. "Ez az első alkalom, hogy sikerült ilyen hatalmas tornádót lefilmezni. Korábban csak sokkal kisebb forgószeleket figyeltek meg a Napon, de azokat nem filmezték le" - írta Li a Brit Királyi Asztronómiai Társaság közleményében.
A csillagászok lehetségesnek tartják, hogy az ilyen tornádók napkitöréseket okozhatnak, amelyek mágneses vihart okozhatnak a Föld légkörében. Ez megzavarhatja az űrszondákat, a légiközlekedést és az áramellátást is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:38 Döbbenetes felvételek: úgy repedt meg a föld a Fülöp-szigeteken, mintha gyurma lenne
- 6:34 Száz évvel Gaudí halála után új korszak kezdődik: felavatták a Sagrada Família legmagasabb tornyát
- 20:30 A pápa az MI-ről: nem a technológia, hanem a hatalom koncentrációja a legnagyobb veszély
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


