Megfogant-e a planétán az élet?
Föld-méretű bolygók egy távoli csillag körül
Két Föld-méretű exobolygót (Naprendszeren kívüli bolygót) fedeztek fel a NASA Kepler bolygóvadász űrteleszkópja segítségével, amelyek egy távoli csillag körül keringenek.
2011.12.20 23:03MTIA Kepler-20 katalógusjelű csillag a Lant (Lyra) csillagképben, 950 fényévnyire van a Földtől. A két bolygó a Kepler-20e és a Kepler-20f elnevezést kapta.
Az egyik bolygó átmérője mindössze 3 százalékkal haladja meg a Földét, a másiké a Föld átmérőjének kilenctizedét teszi ki. Ezek az eddigi legkisebb bolygók, amelyek a Napunkhoz hasonlatos csillag körül keringenek. A jelek szerint mindkét planéta a Földhöz hasonlóan sziklás.
A tudósok a Föld-méretű bolygókat abban a reményben keresik, hogy életet találnak rajtuk. A más bolygókon talált élőlények nem feltétlenül intelligensek, lehet szó baktériumokról, penészgombákról, vagy teljesen ismeretlen életformákról. A két most felfedezett bolygón viszont aligha létezik élet, ehhez túl közel vannak napjukhoz: a Kepler-20e 6,1 nap alatt kerüli meg a csillagot, a Kepler-20f pedig 19,6 nap alatt. ennek megfelelően az egyiken 815, a másikon 426 Celsius fokos hőmérséklet uralkodik.
A közelmúltban a Kepler-csoport kutatói egy másik csillag körül keringő bolygót fedeztek fel, amelynek felületén kellemes, mindössze 22 Celsius fokos a hőmérséklet. Ugyanakkor a bolygó túl nagy, hogy élet legyen a felületén - mérete a Föld 2,4-szerese, ezért sokkal valószínűbb, hogy a Neptunuszhoz hasonló gázóriásról van szó.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:36 A Guardian szerint Bécsből magángépek szállítják el az Orbán-kormány alatt meggazdagodottak vagyonát
- 20:35 Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
- 18:33 Közöny a káosz közepén - ezt a férfit egyáltalán nem zavarta, hogy mindenki menekül, tovább evett a Trump-vacsorán
- 16:30 Lövöldözés egy egyetemi ünnepségen - kilenc sérült
- 15:41 XIV. Leó: tolvajok azok, aki azt emberektől elrabolják a béke és nyugalom jövőjét
- 14:20 Csernobil árnya: 40 év tanulsága
- 12:19 ATOMKI: a klímaváltozás előrehaladását jelzi a lucfenyők gyorsuló pusztulása Magyarországon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


