Rövid láb
A neandervölgyi ember jó hegymászó lehetett
A neandervölgyi embernek rövidebb volt az alsó lábszára, mint a modern emberé.
2011.10.20 19:14MTIA neandervölgyi ember jó hegymászó lehetett - állítják a Johns Hopkins Egyetem antropológusai, akik kutatásaik eredményeit az American Journal of Physical Anthropology című folyóiratban ismertették.
A neandervölgyi embernek rövidebb volt az alsó lábszára, mint a modern emberé. A kutatók a lábfelépítésnek ezt a sajátosságát eddig hátrányként értékelték, úgy vélve, hogy a neandervölgyi embernek több lépést kellett megtennie egy adott táv leküzdésére, mint a hosszabb alsó végtagokkal rendelkező Homo sapiensnek - olvasható a LiveScience-en.
A Johns Hopkins Egyetem kutatói viszont abból indultak ki, hogy a neandervölgyi ember idején, a 200 ezer és 40 ezer évvel ezelőtti időszakban, Európa és Nyugat-Ázsia éghajlata igen kedvezőtlen volt. A hideg klíma viszont zömökebb testfelépítést eredményezett, hiszen így kisebb a szervezet hővesztesége. Ezzel szemben a modern ember sokkal melegebb éghajlatú időszakban élt, így kisebb gondot jelentett számára a hőveszteség.
Másrészt a neandervölgyi ember jobbára hegyvidéken telepedett meg. A Johns Hopkins Egyetem kutatói matematikai modell segítségével, amelyben az alsó végtagok hossza és az emelkedő szöge szerepelt, arra a következtetésre jutottak, hogy a neandervölgyi ember lábfelépítése megkönnyítette számukra a hegymászást.
"Tehermentesítette a lábakat az emelkedőkön" - hangsúlyozta Christopher Ruff kutató.
Magyarázata szerint minél rövidebb az alsó lábszár a testmagassághoz viszonyítva, annál nagyobb lépések tehetők meg az emelkedőkön, mivel nem kell oly mértékben behajlítani a térdeket és annyira meghajlítani a törzset.
A Johns Hopkins Egyetem kutatói elemezték a tülkösszarvú félék (Bovidae) végtagarányait is, összevetve az adatokat élőhelyeik sajátosságaival. Vizsgálataikban szerepeltek hegyvidéken és síkságon élő antilopok, gazellák, kecskék, juhok, és arra a következtetésre jutottak, hogy még azonos éghajlatú területen élő fajok esetében is rövidebb a hegyvidéken élő állatok alsó lábszárának hossza, mint síkságon élő társaiké.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:05 Orbán Viktor: új európai stratégiára lesz szükség Ukrajna kapcsán
- 10:08 Amerikai elnökválasztás - Donald Trump bejelentette győzelmét
- 8:00 Fox News: Donald Trump nyerte az elnökválasztást
- 6:06 Életképes magokat teremtek a MATE holdtalajban elültetett mustárnövényei
- 20:58 Az egyszemélyes fővárosi cégeknél az igazgatóságok megszüntetését javasolja Karácsony Gergely
- 18:57 Repülő- és vasúti járatokat töröltek Katalóniában a heves esőzések miatt
- 16:56 Bejelentette lemondását a szerb építésügyi miniszter az újvidéki vasútállomáson történt tragédia miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06