
Késelés, utcai harcok meccs előtt, alatt és után - rasszista Fradi-tábor?
A mérkőzésre nagy létszámú angol szurkoló kísérte el a Millwallt. A rendőri biztosítást a BRFK és a Rendészeti Biztonsági Szolgálat munkatársai közösen látták el.
2004.10.01 11:47

Nem is egy, hanem két angol szurkolót késeltek meg a Ferencváros-Millwall UEFA Kupa-visszavágót megelőzően. A módosított feketestatisztikát a Reuters hírügynökség közölte pénteken a budapesti brit nagykövetségre hivatkozva, majd az értesülést az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet titkársága megerősítette az MTI érdeklődésére.
Mivel maguk a sérültek nem járultak hozzá, a két drukker állapotáról nem adtak bővebb tájékoztatást, így nem tudni, mikor hagyhatják el a kórházat. A Reuters úgy tudja, mindkét szúrt sebbel kezelt férfi az intenzív osztályon fekszik, s túl van az életveszélyen.
Összesen tizenkét futballhuligán ellen indult eljárás az FTC-Millwall futballmeccs kapcsán kialakult verekedések és randalírozás kapcsán.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) csütörtökön előállította és garázdaság miatti eljárás alá vonta azt a két angol szurkolót, akiket este könnyű sérülésekkel szállított el a mentőszolgálat - olvasható a BRFK honlapján. A meccs közben, este 10 óra után az Üllői úti FTC-stadion előtt cseh és magyar állampolgárok is összeverekedtek, két csehet és nyolc magyart állítottak elő, ellenük szintén garázdaság miatt indítottak eljárást.
A mérkőzés alatt ugyanakkor a stadionban nem volt szükség rendőri intézkedésre. A mérkőzés befejezése után a BRFK munkatársai az angol szurkolókat a repülőtérre, illetve budapesti szálláshelyeikre kísérték.

A mérkőzésre nagy létszámú angol szurkoló kísérte el a Millwallt. A rendőri biztosítást a BRFK és a Rendészeti Biztonsági Szolgálat munkatársai közösen látták el. A fokozott rendőri jelenlét ellenére - a mérkőzést megelőzően - a szurkoló táborok keresték a lehetőséget az összecsapásra, így több helyszínen is pillanatok alatt verekedés alakult ki.
Először délután a Vörösmarty téren csaptak össze a futballhuligánok. Kormos Endre, a BRFK ügyeletese elmondta: a rendőrség becslései szerint körülbelül harminc angol, illetve magyar szurkoló szólalkozott össze a téren, majd italos palackokkal kezdték dobálni egymást. A rendőrség 12 autóval vonult a helyszínre, ahol szétválasztotta a drukkereket. Később egy angolul beszélő férfit hátba szúrtak, őt a mentők életveszélyes sérüléssel szállították a Baleseti Intézetbe, a BRFK Nyomozó Főosztály Életvédelmi Osztálya pedig megindította az eljárást. Továbbá még hárman megsérültek, ketten a Bécsi útnál, egy személy pedig a Ferenciek terén.
Az FTC-stadion előtt később a vendégszurkolói szektor bejáratánál jeggyel nem rendelkező angol szurkolók próbáltak bejutni a mérkőzésre, és az arra haladó FTC-szurkolókkal ismét verekedést kezdeményeztek, azonban a rendőrség a rendzavarást rövid időn belül feloszlatta - áll a közleményben.
A tájékoztató szerint a Váci utcáról károkat jelentettek, a BRFK V. Kerületi Rendőrkapitányság Bűnüldözési Alosztálya a kárfelmérést megkezdte.
Rasszista tábor?

A pénteki brit lapok beszámolói szerint az angol Millwall fekete játékosait végig rasszista bekiabálásokkal gyalázta a Ferencváros közönsége a csütörtök esti UEFA Kupa-visszavágón.
A The Sun, a világ legnagyobb példányszámú, naponta 10 millió olvasóhoz eljutó bulvárlapja szerint a mérkőzés előtt az angol csapatot elkísérő szurkolók közül négyet késeltek meg Budapesten, s a Millwall "nagy európai kalandjának végét jelentő" találkozónak "erőszak és rasszizmus adott ronda hátteret".
A lap helyszíni tudósítása szerint a lelátó népe Mark McCammont, Paul Ifillt és Marvin Elliotot gyalázta, s a mérkőzés hangulata tükrözte "a magyar főváros utcáit eluraló erőszakot".
McCammon felháborodását azzal jelezte, hogy amikor a meccs végén Szűcs Lajos kapussal mezt cserélt, a magyar játékos trikóját az angol csatár "undorral hajította el" - áll a The Sun cikkében.
A lapnak mindazonáltal sportszerűen nyilatkozott Ray Wilkins, a Millwall segédedzője, mondván: a késelések miatt, amelyekről a meccs alatt nem tudott, nagyon csalódott, de a légkört ezzel együtt sem tartotta ellenségesnek, hiszen idegenben "az ember általában olyan közönség előtt játszik, amelyik nem az ő győzelmét akarja". Wilkins szerint a Millwall a második félidőben "kivételesen jó teljesítményt" nyújtott.
A The Sun a meccs sztárjává Rósa Dénest választotta, akit "kis nagyember" megjelöléssel illetett. A Daily Mirror beszámolója "ellenséges légkörben lejátszott rossz hangulatú meccsnek" nevezte a mérkőzést, és azt írta, hogy a Millwall fekete játékosait "folyamatosan gyalázták" a hazai szurkolók.
Ez a lap is kiemelte, hogy McCammon a magyar kapus mezének elhajításával fejezte ki érzéseit. A Daily Mirror szerint "a lerobbant stadion és a szurkolók az angol futball régi, csúnya napjait idézték fel".
A The Times tudósítása szerint "túlzás lett volna békés mérkőzést várni két olyan klubtól, amelynek szurkolói egyformán kilengéseikről hírhedtek". A patinás brit napilap szerint a Ferencváros közönsége "minden alkalommal, amikor Ifill vagy Elliot labdához ért, igazolta rasszista hírnevét és McCammon beállítása csak újabb célpontot adott" neki.
A tudósítás szerint a legmaradandóbb kép az egész estéről a mentőben fekvő, vér áztatta szurkolóé lesz.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Magabiztosan jutott tovább a Fradi - Újpest zakó
Késelés, verekedés, metrórongálás - angol huligánok randalírozták Budapesten
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06