null

Véget ért a moszkvai túszdráma - 118 túsz halt meg

A legfrissebb adatok szerint ötven csecsen terroristát öltek meg az orosz biztonsági erők, a Melnyikov utcai kultúrpalotában fogva tartott túszok kiszabadítása közben, viszont mintegy 100 túsz sorsáról nincs biztos információ.

2002.10.27 16:50, Forrás: MTI

A halott terroristák között 18 nő, és 32 férfi van, s három csecsen túszejtőt ejtettek élve fogságba a túszszabadító kommandó tagjai - tették hozzá az Interfax által idézett források. Korábban orosz hivatalos források, köztük Vlagyimir Vasziljev belügyminiszter-helyettes, két elfogott terroristáról tett említést.

A csecsen túszejtők mintegy harminc, hatalmas erejű robbanószerkezetet helyeztek el a kultúrpalota nézőterén - mondta ugyancsak az Interfaxnak a terrorakció kezelésére alakult válságstáb egyik illetékese. Az orosz biztonsági erők kommandósai két különösen nagy erejű - egyenként 50 kilogramm TNT erejének megfelelő - szerkezetet is találtak a nézőtéren. A terrorista csoport 18 nő tagja egyenként 800-2000 grammnyi, detonátorral ellátott plasztik robbanóanyagot kötözött testére. Az épület különböző helyein, a tetőt is beleértve, három-négy kilogramm TNT erejének megfelelő nagyságú szerkezeteket helyeztek el.

Ha a terroristák ezt a hatalmas mennyiségű anyagot mind felrobbantják, bizonyosan meghalt volna a színházban fogva tartott összes túsz - tette hozzá a válságstáb illetékese.

A szombat hajnalban végrehajtott ostrom következtében mostanra már a legtöbb terrorista halott, vagy elfogták; néhányuknak viszont sikerült elmenekülni az épületből. A biztonsági erők azzal indokolják az akciót, hogy a terroristák megkezdték túszaik kivégzését.

A helyszínre több tucat mentőautó érkezett, a sértetlen túszokat autóbuszokon szállítják el. A kiszabadult foglyok láthatóan sokkos állapotban vannak, többüket a katonák karjukban hozták ki a színházból.

Vlagyimir Vasziljev orosz belügyminiszter-helyettes helyszíni közlése szerint a belügyi kommandósok között is vannak áldozatok. Adatai szerint az akció során 36 terroristát öltek meg, köztük a parancsnokot, Movszar Barajevet, és azokat a terrorista-nőket, akik a testükre erősített bombák felrobbantásával fenyegetődztek. Vasziljev beszámolója szerint a legfontosabb eredmény, hogy sikerült megakadályozni az épület felrobbantását.

Az elmenekült terroristákkal kapcsolatban azt közölte, hogy aki önként jelentkezik, annak garantálják életben maradását, a többiekkel úgy fognak eljárni, mint különösen veszélyes bűnözőkkel. A belügyminiszter-helyettes nem közölt számot a szökött terroristákról, szerinte néhány főről van szó. Egyiküket már elfogták, amikor az épület körül álló nagyszámú újságíró között akart elvegyülni. Hírek alapján kézre került két másik szökevény is.

Vasziljev kitért arra is, hogy pontos információkkal rendelkeznek a terroristák kapcsolatairól, és meg fogják tőlük tisztítani "nemcsak Moszkvát, hanem egész Oroszországot". A Szövetségi Biztonsági Szolgálat már pénteken jelezte, hogy a túszejtők 90 százalékát azonosították.

Szergej Ignatcsenko, a túszdráma kezelésére létrehozott operatív stáb szóvivője úgy fogalmazott, hogy a terroristák, a hatóságok tárgyalásokra, és a terroristák követeléseinek teljesítésére irányuló erőfeszítései ellenére megkezdték túszaik kivégzését, és a biztonsági erőknek megmentésük érdekében be kellett avatkozni. Vasziljev is azt mondta, hogy az ostrom nem terv alapján ment végbe, hanem a szituáció kényszerítette ki.

Az épületből reggel fél hat körül hallatszottak először lövések és robbanások. Ignatcsenko beszámolója szerint két túszt lőttek agyon a fegyveresek, majd tüzet nyitottak azokra a foglyokra is, akik ezután megpróbáltak kitörni az épületből. Korábban olyan hírek érkeztek, hogy a túszok erős gázszagot éreztek fogva tartásuk helyszínén, a kultúrpalota színháztermében.

[1/4]next
  1. 1. oldal
  2. 2. oldal
  3. Újabb halott
  4. 118 túsz vesztette életét

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

A moszkvai színházfoglalást több hónapos munkával készítették elő Képriport a moszkvai túszdrámáról 2. rész Külföldi reagálások a túszdrámára Képriport a moszkvai túszdrámáról Megrohamozták a színházat, 90 túsz halt meg a mentő akcióban Nyilvánosságra hozták a terroristavezérrel készült interjút Négy túsz kiszabadult a terroristák fogságából Kivégezték egyik túszukat a csecsen fegyveresek A Kremlnek üzentek az emberrablók - egy túszt megöltek? 550 túsz van még a színházban, ahonnan robbanást hallottak

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.