Sport

Itt a jövő doppingja? A tudósok figyelmeztetnek egy új, észrevehetetlen csalási módszerre

Egy új technika, amely gyorsabbá és kitartóbbá teheti a sportolókat.

2025.02.16 18:15ma.hu

A doppingbotrányok évtizedek óta kísérik az élsport világát, de most egy új, teljesen észrevehetetlen módszer kezd terjedni, amely komoly előnyt biztosíthat a versenyzőknek.

A mitokondriális transzplantáció jelenleg orvosi eljárásként ismert, amelyet szívhibás csecsemők kezelésére alkalmaznak. Azonban most a sportolók figyelmét is felkeltette, és a szakértők szerint valószínű, hogy egyesek már kísérleteznek vele a teljesítményük fokozása érdekében.

A mitokondriumokat gyakran a sejtek "erőműveiként" emlegetik, mivel ezek termelik a szervezet számára szükséges kémiai energiát. A legújabb kutatások szerint ezek a sejtszervecskék egyik izomtípusból a másikba is átültethetők, ami jelentősen növelheti az energiaellátást és ezáltal a kitartást és az erőnlétet.

Egy 2020-as állatkísérlet során például az idős egerekbe fiatal egyedekből származó mitokondriumokat fecskendeztek, ami 50%-kal növelte a futás idejét és sebességét.

A legaggasztóbb az, hogy a mitokondriumok nyom nélkül beépülnek a szervezetbe, így jelenlegi doppingellenőrzési módszerekkel észlelhetetlenek.

Egyszerűen kivitelezhető, de hatékony módszer

A gyermekgyógyászati alkalmazásban a mitokondriumokat a páciens saját szöveteiből vonják ki, majd megtisztítják és beinjektálják a sérült területre. Ez a folyamat már széles körben ismert és viszonylag könnyen elvégezhető, ami növeli annak esélyét, hogy sportolók is kihasználják ezt a lehetőséget.

James McCully professzor, a bostoni Gyermekkórház sebészeti tanszékének munkatársa szerint már most is lehetnek, akik titokban kísérleteznek ezzel a technikával.

"Folyamatosan kapok hívásokat ezzel kapcsolatban" – mondta az Amerikai Tudományfejlesztési Szövetség (AAAS) konferenciáján.

"Ez egy egyszerű eljárás, és a protokollok elérhetőek a weboldalunkon. Meglepődnék, ha még senki sem használta volna, hiszen olyan könnyű megcsinálni."

Doppingellenes intézkedések és a szabályozás hiánya

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) szakértői várhatóan először fognak foglalkozni a mitokondriális transzplantáció kérdésével, és megvitatják, hogyan lehetne szabályozni vagy tiltani ezt a módszert.

A történelem során számos doppingbotrány rázta meg a sportvilágot, például Lance Armstrong, aki hét Tour de France-győzelmét vesztette el, mert vérdoppingot és szteroidokat használt, vagy amikor több mint 50 olimpiai érmet vettek vissza orosz sportolóktól, akik szervezett doppingprogramban vettek részt.

A mitokondriális transzplantáció hasonló előnyökkel járhat, mint a vérdopping, de sokkal nagyobb hatékonysággal, ráadásul észlelhetetlen.

Mivel a mitokondriális transzplantációhoz csupán alapvető laboratóriumi felszerelés és némi szaktudás szükséges, egyre nagyobb az esélye annak, hogy elterjed az élsportban.

A doppingellenes szervezetek előtt komoly kihívás áll, hiszen egy olyan módszerrel kell megküzdeniük, amely nemcsak hatékonyabb, de jelenlegi eszközeikkel kimutathatatlan is. A kérdés az, hogy mikor és milyen formában kerül be a WADA tiltólistájára, és sikerül-e lépést tartani a technológiai fejlődéssel.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.