Gesztációs diabétesz
Kapcsolat a terhességi diabétesz és a későbbi szívproblémák között
Azoknál a nőknél, akiknél a várandósság alatt diabétesz alakul ki, későbbi életük folyamán nagyobb eséllyel léphetnek fel szívbetegségek.
2014.03.13 16:45MTI
A várandósság alatti magas vércukorszint, azaz gesztációs diabétesz a szülés után általában elmúlik. A kutatók 898, 18-30 éves nőnél vizsgálták meg a szívbetegségek kockázati tényezőit még a várandósság előtt.
Ezután gyermekeik születtek, a vizsgálat pedig húsz éven át követte őket nyomon. A terhesség alatt 119 kismamánál alakult ki cukorbetegség (13 százalék).
A résztvevőknél szülés után átlagosan 12 évvel megmérték a nyaki verőér falának vastagságát, nőknél ugyanis ez a szívroham egy korai előjele lehet.
Azok között, akiknél a kutatás húsz éve alatt nem alakult ki sem cukorbetegség, sem metabolikus szindróma (az elhízást, a magas vérnyomást és a magas koleszterintszintet magában foglaló tünetcsoport), vastagabb érfalat mértek, ha az illetőnek volt a terhességi cukorbetegsége.
A különbséget nem lehetett sem az elhízás, sem a szívbetegségek más, a terhességek előtt szűrt kockázati tényezője számlájára írni.
Erica Gunderson, a tanulmány vezető szerzője elmondta: az eredmény arra utal, hogy a terhességi cukorbetegségnek hatása lehet az arterioszklerózis, vagyis az érelmeszesedés kialakulására. A gesztációs diabétesz tehát a szív- és érrendszeri betegségek korai kockázati tényezője lehet - következtetett a kutató.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:34 Az EU egy vagyont biztosít az európai és ukrán védelmi ipar fellendítésére
- 18:31 Sikeresen visszatért a Sencsou-19 űrhajó legénysége a kínai űrállomásról
- 16:27 A Sztálingrád elnevezést kapta Volgográd repülőtere
- 14:18 Több százezer ember maradt áram nélkül súlyos viharok nyomán az USA-ban
- 12:17 Többen meghaltak egy étteremben keletkezett tűzben Északkelet-Kínában
- 10:15 Kanadai miniszterelnök: Kanada soha nem lesz az 51. amerikai állam
- 8:14 Eurostat: csökkent tavaly a közúti balesetben elhunytak száma az EU-ban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06