A Platán Galériában mutatja be munkáit Marge Monko
Hisztérikus nő észt szemmel
Először nyílik önálló tárlat észt képző- és fotóművész képeiből Budapesten: Marge Monko csütörtöktől a Platán Galériában mutatja be munkáit Mondd meg/Tell me címmel a Lengyel és az Észt Intézet közös szervezésében.
2011.02.02 13:08ma.hu
Marge Monko fiatal észt képzőművészt főleg hazája nőtársadalmának helyzete izgatja. Fotósorozata témáját egyrészt az "észt nők gyönyörűek" sztereotip megállapítás adja, másrészt arra a kérdésre keresi a választ, hogy a XIX. században "divatossá" váló, és egészen a XX. század elejéig tipikusan női betegségnek tartott hisztéria hogyan befolyásolhatta napjaink nőképét - mondta a tárlatról Felvidéki Eszter, a Lengyel Intézet sajtótitkára az MTI-nek.
A Studies of Bourgeoisie (Tanulmányok a burzsoáziáról) címet viselő sorozat a hisztérikus nő fogalmának hatását vizsgálja a nőkről alkotott vélemény alakulására napjainkban. A kiállításon a burzsoázia és a Mondd meg sorozatból látható válogatás, mintegy tíz kép, és ezt egészíti ki Marge Monko legújabb videómunkájával.
A művész egyfajta pszichológiai tanulmányként gyermekkori kapcsolatait, a számára legfontosabb női családtagokat, édesanyját és két nagyanyját ábrázolja otthoni környezetben. A gyermek-szülő-nagyszülő viszony Jacques Lacan francia pszichoanalitikus szerint hasonlít a Hisztérikus és a Mester kapcsolatához.
A Mester képviseli azt a tudást, amire a Hisztérikus vágyik és viselkedésével ezt ki is mutatja.
A hagyományos polgári családmodellnek megfelelően a férfi és női szerepek erősen eltértek egymástól. A hisztériát elsősorban nők esetében diagnosztizálták a családban betöltött szerepük és valós igényeik, vágyaik között feszülő konfliktus eredményeként.
Európában a híres francia neurológus, Jean Martin Charcot és tanítványa, az osztrák Sigmund Freud foglalkozott a legtöbbet a hisztéria témájával.
Charcot nőbetegeiről számos fotót készített, a vonagló és misztikus nő képét később a szürrealista festők emelték be műveikbe - fejtette ki Felvidéki Eszter.
Marge Monko az Észt Képzőművészeti Akadémia fotográfia szakán végzett, jelenleg ott tanít, Tallinnban él.
A magyar közönség a pécsi Modern Magyar Képtárban nemrég megrendezett Kunst macht frei című kortárs észt kiállítás keretében már találkozhatott munkáival.
A Platán Galéria tárlata március 25-ig tart nyitva.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06