Emberi szörnyeteg volt
Báthory Erzsébetről szóló regény jelent meg Amerikában
A The Countess: A Novel (A grófnő - Egy regény) című kötetben a véres kezű grófnőként, a történelem első női sorozatgyilkosaként elhíresült asszonyról szőtt izgalmas históriát Rebecca Johns
2010.10.14 07:00MTI
A borító
Báthory Erzsébetről szóló regény jelent meg az Egyesült Államokban: Rebecca Johns Chicagóban élő író a grófnőről szóló véres legendákat dolgozta fel kedden napvilágot látott történetében.
Rebecca Johns, The Countess: A Novel A The Countess: A Novel (A grófnő - Egy regény) című kötetben a véres kezű grófnőként, a történelem első női sorozatgyilkosaként elhíresült asszonyról szőtt izgalmas históriát az íróként második regényével jelentkező Johns - írta beszámolójában a Reuters hírügynökség.
Mint Rebecca Johns a könyvbemutató alkalmából elmondta, mindig is érdekelték azok a nők, akik erőszakos bűncselekményeket követtek el vagy egyszerűen csak hazudozók, csalók voltak.
Ebbe az érdeklődési körbe pedig beleillett a XVI. századi magyar nemes asszony élete.

A regényhez az író a grófnő négy szolgájának korabeli vallomását használta fel, akik szerint 35-80 ember, főleg fiatal lányok vére tapadt Báthory Erzsébet kezéhez.
Rebecca Johns úgy véli, a gyilkosságok motivációja részben szerelmi frusztráltsága lehetett, amelyet szolgálóin torolt meg, részben az, hogy azt gondolta, rangja bármire feljogosítja, a korabeli törvények alapján semmiféle bántódás nem érheti.
"Megpróbáltam emberi lényként tekinteni rá" - fogalmazott Johns, hozzátéve, hogy a fiatal lányok vérében fürdőző grófnő képe csak a viktoriánus legendák adaléka.
Mint megjegyezte, könnyen meglehet viszont, hogy Báthory Erzsébet volt Bram Stoker Drakulájának egyik ihletője. Igaz ugyan - ismerte el -, hogy Stoker jegyzeteiben ennek nincs nyoma, de az író olvashatta azt az akkoriban ismert könyvet, amely egy vámpírnőről szólt, és a Báthory-sztorival is tisztában lehetett.
Johns szerint Báthory erőszakos nő volt, aki tudatában volt saját hatalmának, de - mint rámutatott - abban az időben a magyar nemesek bármit megtehettek a nekik teljesen kiszolgáltatott szolgáikkal, a grófnő pedig ebben a világban nőtt fel.
"Nem hiszem, hogy bármiféle természetfeletti dologban bűnös lett volna, de emberi szörnyeteg volt" - vélte az írónő.
Rebecca Johns egyetemi tanulmányai után újságíróként és a könyvkiadás területén dolgozott. Icebergs című első regénye 2006-ban jelent meg.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
- 8:55 Mozgó autóba ugrott egy félmeztelen férfi Csepelen, majd fojtogatni kezdte a női utast
- 6:53 Nyávogás a motortérből: tűzoltók mentettek ki egy bajba jutott kiscicát Budapesten
- 16:14 Robot rúgott meg egy gyereket egy kínai vidámparkban - videóra vették az esetet
Bréking: megérkezett a Sziget nagyszínpad hiányzó headlinere

Augusztus 15-én a globális klub- és fesztiválkultúra egyik legnagyobb hatású figurája, Skrillex lép fel a Szabadság Szigetén.
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


