Kultúra
Hegedűs Andrea nyerte az Év Textilművésze díjat
Hegedűs Andrea Ferenczy Noémi-díjas textiltervező nyerte az Év Textilművésze díjat, amit a Tűréshatár című, a magyar kortárs textilművek legjobbjait bemutató kiállítás megnyitóján adtak át kedden a Pesti Vigadóban.
2025.10.28 16:07MTIA Kulturális Alapítvány a Textilművészetért díját a művész több évtizedes, kísérletező szemléletű alkotói pályájáért, valamint a különleges üvegtextil-technika megalkotásáért kapta, amellyel új műfajt teremtett a kortárs enteriőr-textil területén - olvasható a szervezők keddi közleményében. A díj célja, hogy elismerje azokat az alkotókat, akik kiemelkedő kreativitással, innovációval és szakmai elhivatottsággal járulnak hozzá a textilművészet és textiltervezés fejlődéséhez. Az idei felhívásra 28 jelölés érkezett textilművészek, divattervezők, ipari textiltervezők és alkotói közösségek munkáira.
Mint fogalmaztak, a beérkezett javaslatok sokszínűsége a magyar textilművészet gazdagságát és megújuló erejét mutatta.
A díjat a megnyitón Sára Ernő, az Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozatának vezetője, Gálfi Ágnes, az Óbudai Múzeum igazgatója, valamint Söptei Eszter, a Kulturális Alapítvány a Textilművészetért kuratóriumának elnöke adták át.
A Hegedűs Andrea által kidolgozott üvegtextil-technika új műfajt teremtett a tér- és fényhasználatban, míg legújabb munkái az anyag, a fény és a tér kapcsolatát kutatják - méltatták a díjazottat.
A tájékoztató szerint a Tűréshatár kiállításon 130 válogatott alkotással mutatják meg, merre tart ma a magyar textilművészet: Szombathely után most először Budapesten láthatók a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé legkiemelkedőbb magyar művei. A Pesti Vigadóban október 28-án megnyílt kiállításon utoljára láthatók együtt a Triennálé öt nagy kategóriájának alkotásai, miközben a tárlat a 2027-ben megújuló Triennálé előfutára is. A kiállítás, mely a kortárs magyar textilművészet legfrissebb törekvéseit mutatja be, december 7-ig várja a látogatókat.
Hegedűs Andrea 1997-ben végzett a Magyar Iparművészeti Egyetem textil szakán, szövött és nyomott anyag szakirányon. Svájci, németországi és franciaországi tapasztalatai után olyan innovatív anyagkísérletekbe kezdett, amelyek új távlatokat nyitottak az enteriőr-textil és az alkalmazott művészet területén, a textil és az üveg határmezsgyéit kutatva. Oktatóként és mentorként is meghatározó szereplője a hazai textiltervezésnek: tanított a Werk Akadémián, a Krea Kortárs Művészeti Iskolában, jelenleg pedig a Budapesti Metropolitan Egyetem textil szakán egyetemi docens.
Művészetét és pedagógiai tevékenységét korábban több rangos elismeréssel is jutalmazták, köztük a Ferenczy Noémi-díjjal és az MMA művészeti ösztöndíjával. A zsűri indoklása szerint Hegedűs Andrea munkássága a kísérletező szellem, a technológiai érzékenység és az alkotói gondolkodás egyensúlyát képviseli, ezzel hitelesen mutatva meg, mit jelent ma textiltervezőnek lenni - áll a közleményben.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
Bréking: megérkezett a Sziget nagyszínpad hiányzó headlinere

Augusztus 15-én a globális klub- és fesztiválkultúra egyik legnagyobb hatású figurája, Skrillex lép fel a Szabadság Szigetén.
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


