Kultúra
Andrejcsik István operaénekes kapta az idei szegedi életműdíjat
Huszonharmadik alkalommal adták át a szegedi színházi élet szakmai elismeréseit, a Dömötör-díjakat szombaton este, az idei életműdíjas Andrejcsik István operaénekes, énekmester lett.
2023.06.11 02:30MTIAndrejcsik István Esztergomban született 1955-ben. 1983-ban diplomázott - Révhegyi Ferencné egyik utolsó növendékeként - a Zeneakadémián. Az egyetem elvégzése után Oberfrank Géza szerződtette a Szegedi Nemzeti Színházba, ahol Silvanóként debütált. Magyarország egyik legkitűnőbb énekmestere. A Szegedi Tudományegyetem művészeti karának tanára, évekig oktatott a Zeneakadémián is. Az operairodalom fontos bariton szerepei mellett kiváló alakításokat nyújtott operettekben is. Munkáját, színpadi teljesítményét a korábban a legjobb operaénekesnek járó Dömötör-díjjal is elismerték.
A teljes szegedi színházi életet lefedő Dömötör-díjat 1998-ban civil kezdeményezésre alapították, 2006-ban bekerült Szeged városának hivatalos kitüntetései közé. A kategóriák többségében a nézők szavazatai alapján dől el a díjazott személye. A legjobb háttérmunkás címet a szegedi társulat tagjai, dolgozói adományozzák titkos szavazással, ezt idén Kis Ferenc díszítő vehette át. A kuratórium az évad kiemelkedő teljesítményéjéért járó díját a Szegedi Nemzeti Színház tánckarának ítélte oda.
A Szegedi Nemzeti Színházban rendezett gálaműsoron a legjobb színésznek járó elismerést Borovics Tamás kapta Tevje megformálásáért a Hegedűs a háztetőn című musicalben. A legjobb színésznőnek Menczel Andreát választották a Játék a kastélyban Annie-ként nyújtott alakításáért.
A legjobb férfi mellékszereplőnek járó elismerést Kárász Zénónak ítélték oda, őt a Rokonok Béla bácsijaként díjazták, míg Szilágyi Annamária az Egy csók és más semmi dühös nőjeként a legjobb női mellékszereplőnek járó elismerést érdemelte ki.
A legjobb operaénekesnek Tötös Rolandot választották A kalóz című opera Corradojaként, Ferenczy Orsolya a Verdi-mű Gulnarajaként a legjobb operaénekesnő lett, Cselényi Nórát pedig a darab jelmezeinek tervezéséért díjazták.
Alföldi Róbert a Mária országa rendezőjeként kapta meg a díjjal járó kisplasztikát, Kálmán Esztert pedig a történelmi bohózat látványtervezőjeként választották a kategória legjobbjának.
Az évad legjobb táncosának járó elismerést Bocsi Petra érdemelte ki, aki Gonerilt alakította Lear című táncdrámában.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 0:16 Az idei volt Belgium legmelegebb szeptembere
- 23:25 Genetikusok újra felfedezték az egykor kihaltnak hitt afrikai törzset
- 22:15 EM: három hónapja mérsékli ötezer cég rezsiterheit az áramárplafon
- 21:10 MÁV: hétfőtől több pótlóbusz segíti az utazást a győri vasútvonal felújítása idején
- 20:29 A vicces szelfiről híres árva gorilla végül megmentője karjaiban halt meg
- 19:21 Egyszerűen szomorú, hogy a svájci gleccserek két év alatt hova tűntek
- 18:06 Október első hetében is folytatódik a nyugodt, túlnyomóan napos idő
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06