Színes
Olcsó másolatokat is találtak a prágai Nemzeti Múzeum drágakőgyűjteményében
A nyilvántartásban vezetett milliós értékű drágakövek helyett értéktelen másolatok is találhatóak a prágai cseh Nemzeti Múzeum mintegy ötezer darabból álló gyűjteményében.
2018.03.07 22:30MTIA Hlídací pes hírportál szerint, amely elsőként írt a témáról, a hivatalos listában feltüntetett drágakövek, valamint a gyűjteményben valóban létező hamis kövek ára közti különbség esetenként több tízmillió korona.
A múzeum most arra keresi a választ, hol történt a hiba.
Szakértői vizsgálatokkal megállapították, hogy az az ötkarátos gyémánt, amely a gyűjtemény harmadik legnagyobb gyémántdarabja, valójában csak egy mesterien csiszolt üvegdarab.
Az ázsiai Kasmírból származó zafír, amely a lista szerint 19 karátos, nem a természetben jött létre, hanem valahol egy laboratóriumban készült.
"Felfedeztünk néhány konkrét dolgot, mint a gyémánt vagy a zafír esete. Most azon dolgozunk, hogy megállapítsuk, mi történt, mint egy detektívregényben" - nyilatkozta Michal Stehlík, a múzeum illetékes osztályának igazgatóhelyettese a hírportálnak.
A mintegy ötezer darabból álló drágakőgyűjteményt 2016-ban Lukás Zahradnícek vette át, a vizsgálatok az új kurátor kezdeményezésére kezdődtek és az eddigi eredmény mindenkit meglepett.
"A köveket a hivatalos jegyzék alapján ellenőrizzük. Eddig mintegy 500 követ sikerült megvizsgálnunk, körülbelül 70 darabnál találtunk problémát. Arra jöttünk rá, hogy több esetben a kövek szakmai besorolása hibás, míg néhány esetben az is kiderült, hogy a drágakövek helyett csak szintetikus másolatok vannak a gyűjteményben. A probléma az említett köveken kívül a rubinokat, zafírokat, alexandritokat és a korundokat is érinti" - mondta Lukás Zahradnícek.
A gyémánt eltűnését a múzeum speciális ellenőrző bizottsága már 2016 óta vizsgálja. Végleges eredmény még nincs, de úgy tűnik, hogy az értékes gyémántot a múlt század hatvanas és hetvenes éveiben megrendezett kiállítások egyikén tüntethették el ismeretlen tettesek. Jogászok rámutattak: ha sikerülni is kinyomozni a tettest, megbüntetni már nem lehet, mert a bűntett a hatályos törvények szerint már elévült.
A sajtó azon állítását, miszerint a múzeum vezetése már legalább másfél évtizede tud az eltűnt gyémántról, Michal Stehlík visszautasította. Szakértők szerint az ilyen ügyek felderítésében problémát jelent, hogy a hatályos szabályok alapján a múzeumok csak húszévente ellenőrzik gyűjteményeiket.
A múzeum a közszolgálati Cseh Televízió szerint ellenőrzi egyebek között a tulajdonában lévő festményeket is, hogy kiszűrje az esetleges hamisítványokat, ezekből külön kiállítást terveznek nyitni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:49 A Liverpool visszavonultatja a 20-as mezt Diogo Jota tiszteletére
- 16:43 Tragédia a Himalájában: életét vesztette Klára Kolouchová, Csehország legendás hegymászója
- 14:39 Orbán Viktor: a gazdák Magyarországon nem tudják kifizetni a vizet, mert nincs annyi pénzük
- 12:38 BRFK: két hét alatt 76 körözött embert fogtak el
- 10:36 Meteorológia: a legszárazabb és a második legmelegebb volt az idei június
- 8:31 Kissé mérséklődik a kánikula a hétvégére
- 6:29 A Pennsylvaniai Egyetem törli a transznemű sportolók női versenyeken elért eredményeit
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06