Európai Filmdíjak
Az Ifjúság lett a legjobb európai film 2015-ben
A Filmakadémia előzetesen már több díj sorsáról döntött, honlapja az összes kategória jelöltjeit és győztesét felsorolja. Magyar alkotás az idén nem volt a jelöltek között.
2015.12.13 09:15MTI
Az Ifjúság című film öt jelölésből hármat váltott díjra az Európai Filmdíjak szombat esti átadásán Berlinben: a legjobb film mellett kiérdemelte a legjobb rendezésért és a legjobb férfi főszereplőnek járó szobrot is.
Az olasz, francia, brit és svájci koprodukcióban készült tragikomédiával Paolo Sorrentino elnyerte a legjobb rendezőnek járó elismerést, az egyik főszereplő, Michael Caine pedig a legjobb színésznek járó díjat.
A brit színművész az Európai Filmakadémia (EFA) elnökének és igazgatótanácsának Tiszteletbeli díját (Honorary Award) is átvehette a gálán. Az akadémia csaknem harmincéves története alatt eddig ketten részesültek ebben az elismerésben; az egyik alapító Manoel de Oliveira portugál filmrendező, forgatókönyvíró és Michel Piccoli francia színész, filmrendező.
"Ötven év alatt egyetlen díjat sem kaptam Európában, most meg egy este alatt kettőt is" - mondta meghatódva Sir Michael Caine.
Paolo Sorrentino az Ifjúsággal megismételte legutóbbi filmjével, a 2013-ban a legjobb európai filmnek választott A nagy szépséggel elért sikerét. Az olasz rendező A nagy szépséggel 2014-ben a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat is elnyerte, új munkájában pedig a kritikusok szerint ismét Federico Fellinit idézi, de Róma után ezúttal egy alpesi szállodában játszódik a története, amelynek fő témája megint az időskor. A főhős a világhírű, visszavonult zeneszerző és karmester, Fred (Sir Michael Caine), akit a brit uralkodó minden áron rá akar venni, hogy vállaljon el még egy utolsó koncertet. A további főbb szerepeket Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano és Jane Fonda alakítja.
Az EFA összesen 21 kategóriában osztott díjat az utóbbi egy évben bemutatott európai filmeknek. A berlini gálaesten az EFA elnöke, Wim Wenders német filmrendező és a több mint háromezer filmes szakembert összefogó akadémia igazgatótanácsának elnöke, Agnieszka Holland lengyel filmrendező a demokrácia és a nyitott, befogadó, falak nélküli Európa megőrzésére buzdított.
Sir Michael Caine mellett a legjobb színésznőnek választott művészt is két díjjal jutalmazták: Charlotte Rampling a 45 év című drámában nyújtott alakításával kiérdemelt elismerés mellett életműdíjat is kapott, míg a kétszeres Oscar-díjas Christoph Waltz az Európai hozzájárulás a világ filmművészetéhez elnevezésű díjat vehette át.
Az osztrák filmszínész elmondta, egyszer azt kérdezték tőle, meg tudja-e becsülni, hogy karrierje mennyiben múlott a szerencsén. Mint mondta, ezen a kérdésen hosszan gondolkodott, és rájött, hogy nagyon pontos választ tud adni; "száz százalékban".
Az 1988-ban alapított EFA európai Oscar-díjként is emlegetett elismerését a dokumentumfilm kategóriában a tragikus sorsú brit énekesnőről forgatott Amy - Az Amy Winehouse-sztori című film, Asif Kapadia alkotása érdemelte ki.
A legjobb európai egészestés animációs film díját az ír-belga-dán-francia-luxemburgi koprodukcióban készült Tenger dala, az ír Tomm Moore rendezése kapta meg.
A legjobb európai vígjáték kategória díját Roy Andersson svéd rendező az Egy galamb leült egy ágra, hogy tűnődjön a létezésről című filmje nyerte el, amelyet négy kategóriában jelöltek, de csak egy díjat kapott.
Számos további alkotást is több díjra jelöltek, de az Ifjúság mellett csak A homár című vígjáték kapott egynél többet. A görög Jorgosz Lanthimosz rendezése kiérdemelte a legjobb forgatókönyv díját - Jorgosz Lantímosz és Eftimisz Filippu forgatókönyvéért -, és a legjobb jelmeztervezésért járó elismerést.
A közönségdíjat, amelyre Magyarországon is lehetett szavazni, a Marshland című spanyol film kapta meg.
A Filmakadémia előzetesen már több díj sorsáról döntött, honlapja az összes kategória jelöltjeit és győztesét felsorolja (www.europeanfilmawards.eu). Magyar alkotás az idén nem volt a jelöltek között. A díjátadó ünnepséget évente felváltva tartják Berlinben - az EFA székhelyén - , és valamely európai városban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:36 Budapest Büszkeség - Mi Hazánk: a párt feljelentést tesz a rendőrség ellen
- 14:42 Hegyi Zsolt: júniustól egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása
- 12:11 Made in USA? - Kínai másolatgyanúba keveredett a Trump Mobile új okostelefonja
- 11:51 Bár Trump az Irán elleni szankciók feloldását fontolgatta, de Ali Hamenei megszólalása után elállt ettől a tervétől
- 10:11 Irán kitiltotta a NAÜ vezetőjét nukleáris létesítményeiből - a kamerák is lekerülnek
- 9:50 NKFH: francia poharas joghurtot hívtak vissza a forgalomból törött üveg miatt
- 8:02 Ha a magyar gazdaság nem is, de a kokaintermelés soha nem látott repülőrajtot vett
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06