Főhajtás
Aradi vértanúk - prágai megemlékezés
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után Aradon kivégzett 13 vértanúról, valamint az ugyanezen a napon Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajosról, Magyarország első független, felelős kormányának miniszterelnökéről emlékeztek meg vasárnap a csehországi magyarok.
2014.10.05 19:31MTI
Forrás: Wikipédia
A csehországi magyar szervezetek képviselői vasárnap délután Prágában ünnepélyesen megkoszorúzták Görgey Artúr honvédtábornoknak, az 1948-49-es szabadságharc honvédsége főparancsnokának, az akkori forradalmi kormány hadügyminiszterének emléktábláját.
Az ünnepséget a Görgey Artúr Társaság (GAT) szervezte, és csatlakozott hozzá a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége, valamint a többi prágai magyar szervezet is.
Az 1848-49-es forradalom, és kiemelten az aradi vértanúk emlékét Palágyi István György, a GAT elnöke méltatta. Rámutatott: az aradi tizenhárom a magyar hazafiság ragyogó példája. A hősök emlékét a szórványban élő csehországi magyarok is meg kívánják őrizni.
Görgey Artúrnak 2012 májusa óta van emléktáblája Prága központjában, az Óvárosi térhez közeli Kozná utca 8. szám alatti ház homlokzatán. A gránit emléktábla azonban elsősorban nem a hadvezérnek, hanem Görgey Artúrnak, az első modern magyar vegyésznek szól. Görgey Artúr (1818-1916) ugyanis ebben a házban lakott, amikor vegyészetet hallgatott a Károly Egyetemen (akkor Károly-Ferdinánd Egyetem), illetve tanársegédként, vegyészként Prágában dolgozott. Magánéletének egyik legfontosabb eseménye is Prágához fűződik, mert prágai tartózkodása végén a helyi evangélikus templomban feleségül vette Aubioun Adélt, tanára és barátja családjának francia nevelőjét.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:22 Saját életét is kockára tette a magyar erdész, hogy megállítsa a tüzet
- 20:20 Második világháborús MG-42 géppuskát emeltek ki a Dunából - a rendőrség lefoglalta
- 18:19 A Miniszterelnökség felmondta a Lounge Eventtel kötött keretszerződését
- 16:21 Megérkezett az eső a Duna vízgyűjtőjére
- 14:26 Újabb két gyanúsítottat fogtak el a 600 milliós ingatlanmaffia ügyében
- 12:56 Vizes Eb - Megvan az első magyar arany, a nyíltvízi úszó Betlehem Dávid nyerte a kieséses versenyt
- 11:15 Magyar Péter: Tízéves mélypontra csökkent az infláció
Bréking: megérkezett a Sziget nagyszínpad hiányzó headlinere

Augusztus 15-én a globális klub- és fesztiválkultúra egyik legnagyobb hatású figurája, Skrillex lép fel a Szabadság Szigetén.
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


