Lionel Ferbos 103 éves volt
Elhunyt a legendás New Orleans-i jazztrombitás
Százhárom éves korában elhunyt Lionel Ferbos, a tradicionális dzsessz legendás alakja, a legidősebb aktív dzsesszzenész.
2014.07.20 15:07MTI
Otthonában érte a halál szombaton, két nappal az után, hogy július 17-én ünnepelte 103. születésnapját családja és barátai körében New Orleans francia negyedében - közölte családja.
Ferbos évtizedeken át játszott a dzsessz szülőhazájában, még századik születésnapja után is rendszeresen fellépett. Nemcsak klubokban és fesztiválokon játszott, hanem a város iskoláiban, templomaiban, táncklubokban, sőt még a helyi börtönben is.
Utolsó koncertjét március 30-án adta, néhány hónapja azonban egyre gyengébb lett, nem tudta tartani hangszerét, de családtagjai rendszeresen odatartották neki a szájához, hogy megfújhassa - mondta unokája, Lori Schexnayder.
"Nagyon hiányolta trombitáját, de karja nem volt elég erős ahhoz, hogy megtartsa" - mondta. Ferbos volt az utolsó élő tagja a város WPA zenekarának, amelyet még a harmincas évek nagy gazdasági válsága idején alakítottak munkások. Ferbos 15 évesen kezdett hangszeren játszani. A harmincas években együtt lépett fel Walter Pichonnal, John Handyval vagy a szaxofonos Harold Dejannal és Mamie Smith blues énekesnővel.
A hatvanas években tagja volt a New Orleans Ragtime Orchestrának. Nagyon jól képzett, progreszív, igen jó technikájú zenész volt. A színpadon mindig művészetének legjavát adta - hangoztatta Lars Edegran, akivel Ferbos évtizedeken át együtt játszott a ragtime zenekarban. Európában nyolcszor járt koncertkörúton.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06