91 éves volt
Elhunyt Halász Péter író, újságíró
Elhunyt Halász Péter író, újságíró, a Szabad Európa Rádió egykori munkatársa.
2013.01.07 14:11MTIAz alkotót életének 91. évében, hétfőn hajnalban Münchenben érte a halál - közölte a lánya hétfőn az MTI-vel. Halász Péter 1922. április 10-én született.
Az 1956-os forradalom bukását követően hagyta el Magyarországot, 1957-től New Yorkban, 1970-től Londonban, 1975-től halálig Münchenben élt. Első regénye 1942-ben jelent meg Budapesten Szülei elváltak címmel, ezt követte a Huszonegy éves férj és a Két férfi című 1943-ban. A regények mellett tárcákat, riportokat, karcolatokat, elbeszéléseket írt. Egérfogó című drámáját 1958-ban mutatta be a New York-i Petőfi Színház.
Elbeszéléseit, cikkeit, tárcáit főleg az Irodalmi Újságban, az Új Látóhatárban, a Bécsi Naplóban, az Új Hungáriában, az Amerikai Magyar Népszavában és az Új Világban olvashatták az érdeklődők. A Második Avenue című regénye először 1967-ben jelent meg Kanadában, majd 2011-ben a Park Kiadó gondozásában Budapesten is.
Fogócska című könyve 1969-ben, az Eltévedt utas 1972-ben New York-ban, a Kölcsönkapott élet 1977-ben, a Kádártánc 1983-ben Münchenben jelent meg. Halász Péter 1957 és 1987 között a Szabad Európa Rádió munkatársa volt, a rádió magyar osztályának helyettes igazgatói beosztásából 1987 április végén vonult nyugdíjba. Rácz Vali színész- és énekesnővel 1946-ban kötöttek házasságot, két gyermekük született: Valér 1950-ben, Mónika 1952-ben.
Mivel a Szabad Európa Rádió munkatársa volt, Magyarországon a kommunizmus idején persona non gratának számított. A rendszerváltás után több kitüntetést is kapott, 2010 februárjában a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét vehette át újságírói munkásságának elismeréseként.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:12 Irak történelmi mocsárvidéke újjáéled, miután a többéves szárazság után visszatért a víz
- 6:07 Kutyákat tenyésztettek és tartottak fogva kutatási célokra embertelen körülmények között - videó a menekítésről
- 21:00 Iratokat foglalt le az ügyészség az MNB-üggyel összefüggésben az Állami Számvevőszéknél
- 20:58 Bűncselekmény gyanúját állapította meg az ÁSZ a Metropolitan egyetemen vizsgálata során
- 19:55 Lemondott miniszterjelöltségéről Melléthei-Barna Márton
- 18:52 Lemondott az Országos Kórházi Főigazgatóság főigazgatója
- 17:50 Azbesztszennyezés - Zalában több településen utak, bicikliutak és parkolók is érintettek lehetnek
Bréking: megérkezett a Sziget nagyszínpad hiányzó headlinere

Augusztus 15-én a globális klub- és fesztiválkultúra egyik legnagyobb hatású figurája, Skrillex lép fel a Szabadság Szigetén.
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


