Garas Dezső december 9-én lenne 78 éves

Kell egy Angyal! - Hungarikont avatnak Garas Dezső emlékére

Hungarikon-avatást tartanak vasárnap Budapesten: az eseményen Makláry Lilla képzőművész Kell egy angyal! című alkotását leplezik le, amellyel az egy éve elhunyt Garas Dezsőre emlékeznek.

2012.12.08 16:57MTI

Kárpáti Tamás Hungarikonok elnevezésű képzőművészeti gyűjteményében híres magyarok emblematikus tárgyaiból készült szobrok, festmények találhatóak. Az újságíró, műgyűjtő az MTI-nek elmondta, hogy Garas Dezső december 9-én lenne 78 éves. Ebből az alkalomból avatják fel vasárnap a gyűjteményének új darabját, amely a színész emlékezetes alakításának egyik kellékét, Minarik Edeként viselt kalapját felhasználva készült.
   
Hozzátette: Makláry Lilla alkotásának címe is - Kell egy angyal! - Sándor Pál Régi idők focija című 1973-ban készült filmjének szállóigévé vált mondatára - "Kell egy csapat!" - rímel. A Hungarikon-gyűjtemény tulajdonosa elmondta: az új szobor egy szabász-próbababa - amelyre a művész nonfiguratív festményt alkotott -, egy angyal kalappal, szárnyakkal, a film végét idézve. Az avatást a Hilton Budapest Icon termében tartják vasárnap, az esemény díszvendégei pedig a nemzet színészei lesznek. A teremben a gyűjtemény több darabja is látható, köztük a Papp László ökölvívó kesztyűjéből és a Jancsó Miklós filmrendező pipájából készült alkotás.
   
Kárpáti Tamás felidézte: a képzőművészeti alkotások alapját adó darabokat öncélúan kezdte el gyűjteni, köztük olyan tárgyakat, mint gróf Széchenyi István gyógyszerkeverő tálkája, Faludy György botja, Solti György karmesteri pálcája, Aba-Novák Vilmos pipája, Tolnay Klári jelmeze vagy Psota Irén charleston sapkája.
   
Mint mondta, pusztán praktikus, biztonsági okokból született a tárgyak kortárs alkotásokba ágyazásának ötlete. Hogy ezek a tárgyak a bizonytalan jövőben ne vesszenek el, megkérte képzőművész barátait, hogy készítsenek belőlük műalkotást. "Egy magánmitológia jópofa megzenésítéseként indult, időközben nemzeti ereklye-gyűjtemény lett belőle" - fogalmazott, hozzáfűzve, hogy minden darabhoz eredet-igazolás is tarozik.
   
Elmondta, azóta is általában megpróbálja összehozni a különböző relikviákat azokkal a művészekkel, akikről úgy gondolja, hogy inspirációt érezhetnek az adott tárgy kapcsán az alkotásra. Sokszor a véletlen segíti ezt a folyamatot - tette hozzá.
   
Szólt arról, hogy a gyűjtemény első darabját Fehér László készítette Barcsay Jenő ecsetjéből, a legutóbbi darab pedig Jakatics-Szabó Vera munkája, amely a Pető Intézet alapítójának és módszerének állít emléket.
   
Az első kiállítás - az akkor még jóval kisebb gyűjteményből - 2009-ben volt a Petőfi Irodalmi Múzeumban, a vándorkiállítást azóta számos helyen bemutatták itthon és külföldön. Legutóbb a londoni olimpia alatt volt látható a gyűjtemény 24 darabja: 12 olimpiai bajnok és 12 világhírű magyar művész és tudós relikviáiból készült hungarikonokat mutattak be. Elmondta: a gyűjtemény 100. darabja jövőre születhet meg, akkor újra Budapesten mutatják be az alkotásokat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.