"A kultúrális értékek a nemzet közös örökségei"
Erős örökségvédelmi központra van szükségünk
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) megszüntetése helyett erős örökségvédelmi központra van szükség.
2012.09.09 16:32MTIA Budapest Világörökségéért Alapítvány kiemelte: a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal megszüntetésének szándéka lényegében az állami örökségvédelem felszámolását jelenti. Ellentétes az alaptörvénnyel, amely szerint "a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége", a Világörökség Egyezménnyel, amely előírja a hazai örökségigazgatási és tudományos szervezetek fenntartását és működtetését, valamint megsérti valamennyi e tárgyban született hazai törvényt és rendeletet - véli az alapítvány.
"Az alaptörvényben kimondott elv a kulturális örökség hosszú távú fönnmaradása közérdekének a műemlék-tulajdonosok magánérdeke elé helyezését jelenti. (...) A műemlékügy és a régészet hosszú távú közérdekének a napi gazdasági érdekekkel való szembenállása nem oldható fel az örökségvédelmi hivatal megszüntetésével, hanem a konfliktusok éppen egy erős intézmény jó működtetésével kezelhetők és megfelelő állami eszközökkel csillapíthatók" - hangsúlyozzák.
Rámutatnak, hogy az állam csak jól intézményesített műemlékügyön keresztül tudja az örökség fenntartásának nemzeti érdekét érvényesíteni. Ez "minden európai országban a műemlékvédelem erős bástyájaként egy központi tudományos, igazgatási és felügyeleti intézményt jelent", amelynek szoros a kapcsolata az oktatással, tervezéssel, kivitelezéssel és a beruházással egyaránt.
"A Budapest Világörökségéért Alapítvány javasolja a kormánynak a megszüntetés elhamarkodott tervének visszavonását és a meglévő jogszabályi alapokon egy megerősített, jól működő komplex örökségvédelmi bázisintézmény létrehozását" - olvasható a közleményben. A napokban a Magyar Régész Szövetség (MRSZ) is tiltakozott a KÖH megszűnése ellen, tartva a hazai örökségvédelem helyzetének jelentős romlásától, a döntés jelentős veszteségekkel járó következményei között megemlítve, hogy megszűnhet az örökségvédelem szakmai ellenőrzésének lehetősége.
L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális államtitkára pénteken azt közölte, hogy a KÖH feladatköre nem szűnik meg. A KÖH elnevezés eltűnik ugyan, de két háttérintézmény összevonásával létrejön egy új, nagy háttérintézmény, amely a nem szorosan az építésügyhöz vagy a régészeti feltárásokhoz tartozó hatósági ügyeket fogja kezelni. Az építészeti és régészeti engedélyezéssel kapcsolatos jogkörök a kormányhivatalokhoz kerülnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06