A feketelistától megszabadult kubai rádiókban
Gloria Estefan is hallható lesz
Az évtizedekig feketelistán szereplő zenészek - köztük Gloria Estefan vagy Celia Cruz - immár bekerülhetnek számaikkal a kubai rádiók programjába.
2012.08.11 12:30MTIBár a feketelistáról hivatalosan sohasem esett szó a kommunista országban, a Kubát elhagyó vagy a rendszer ellen szavukat felemelő zenészek az elmúlt ötven évben nem szerepelhettek a rádiók műsorában.
A BBC havannai online tudósítása szerint (www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-19174552) a szigetországban zajló változásokat jelzi, hogy feloldották a tilalmat. A cenzúra megszűnéséről szóló hírek a múlt héten terjedtek el, azokat Kuba legnagyobb rádióállomásai meg is erősítették a BBC-nek. Hivatalos bejelentés azonban nem született, hiszen azzal egyértelműen elismerte volna a hatalom, hogy valóban létezett a cenzúra.
A havannai rádiósok azt a tájékoztatást kapták egy múlt heti értekezleten, hogy a lista már megtette a magáét, de immár elavult, és eltörlése beleilleszkedik "Kuba világ felé nyitásába".
A rádióállomások arról számoltak be, hogy néhány napja még mintegy ötven zenész szerepelt a tiltólistán, mostantól azonban a rádiók igazgatói maguk dönthetik el, mit sugároznak.
Mint a brit tartalomszolgáltató megjegyezte: egyelőre nem derült ki, hogy vajon a rádiók élnek-e a lehetőséggel.
A feketelistások között volt Paquito d'Rivera Grammy-díjas szaxofonos, aki családját hátrahagyva egy külföldi turnéról nem tért haza, vagy Willy Chirino, aki gyermekként hagyta el Kubát, és Miamiban lett neves zenész. A Havannában született Gloria Estefan szintén szálka volt a kubai hatalom szemében. Egy darabig Julio Iglesias is eltűnt az éterből, de később kihúzták a listáról. Viszont egy egész kubai generáció nőtt fel anélkül, hogy hallhatta volna az állami rádióban Celia Cruzt, akit a világ a salsa mestereként ünnepel. Őt azért mellőzték, mert a Castro-ellenes diaszpóra egyik kedvencévé vált.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06