Boldog születésnapot, Sir Walter Scott

240 éve született az Ivanhoe írója

Kétszáznegyven éve, 1771. augusztus 14-én született Edinburghban Sir Walter Scott, a romantikus történelmi regény megteremtője.

2011.08.12 12:08MTI

Skót nemesi család sarja volt. Mivel egy betegség miatt kétévesen jobb lábára megbénult, gyerekkorát vidéken és különböző fürdőkben töltötte, de a kúráknak köszönhetően később újra tudott járni. Nyolcéves korától járt iskolába, szabadidejében verseket, lovagregényeket és útikönyveket olvasott. Az edinburghi egyetemen jogi karára iratkozott be, de tanulmányait változó egészségi állapota miatt többször meg kellett szakítania.

Ügyvédi diplomájának megszerzése után megnősült, családjával hol Edinburghban, hol vidéki kastélyukban éltek. Scott huszonöt évesen kezdett Schiller, Maier és Goethe műveket fordítani, majd 1799-ben megjelent a skót történelem iránti érdeklődését tükröző balladagyűjteménye. Verseit kezdetben nagy érdeklődés övezte, A tó hölgye című elbeszélő költeménye nyolc hónap alatt 25 ezer példányban kelt el.

Byron feltűnése után azonban felhagyott a költészettel, nem akart második lenni egy zseni mögött. Érdeklődése végleg a történelem és az epika felé fordult. Már negyvenhárom éves volt, amikor első regénye, a Waverley egy csapásra világhírűvé tette. A fellelkesült Scott ontotta a műveket, megteremtve a romantikus történelmi regény műfaját.

Alkotásaiban különös hangsúlyt kapott a szerelem, a cselekmény középpontjában átlagemberek álltak, akik az események sodrásában váltak hősökké. Műveiben nyomon követhető a skót nép sorsa a függetlenségi küzdelmeken és naiv ábrándokon át az Angliával való egyesülésig, de feldolgozta az angol és az európai középkort is.

A történelem mellett élénken érdeklődött a régiségek iránt is, pontosan ismerte az egyes korok öltözködési szokásait, használati tárgyait, ezek leírásával tette szemléletesebbé, árnyaltabbá regényeit, amelyek közül a Rob Roy, A lammermoore-i nász, az Ivanhoe, A kolostor, a Puritánok utódai és a Quentin Durward a legismertebbek. Az 1818-ban bárói rangot kapott Scott várúrként élt kastélyában, de a költséges életmód felemésztette bevételeit, ráadásul csődbe ment kiadója is.

Élete hátralevő részében szinte csak azért dolgozott, hogy a hitelezőit kielégítse, s egyre nagyobb számban ontott művei révén (Napóleon életrajzát kilenc kötetben írta meg) sikerült adósságát visszafizetnie. A túlhajszolt munka azonban kikezdte egészségét, szélütést kapott, s 1832. szeptember 21-én meghalt. Regényei máig népszerűek, szinte mindegyiket megfilmesítették, sokat színpadra vittek és opera is készült belőlük.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.