Hadgyakorlatot tartott a Dél-kínai-tengeren
Vietnamot fenyegeti Kína?
A Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) kínai központi pártlap pénteki számából kiderült: a kínai haditengerészet háromnapos hadgyakorlatot tartott a Dél-kínai-tengeren, ahol az utóbbi időben Vietnámmal és a Fülöp-szigetekkel is összeütközésbe került egyes szigetcsoportok vitatott hovatartozása miatt.
2011.06.17 16:34MTIAz éjjel-nappal egyhuzamban tartott gyakorlaton 14 járőrhajó, partraszálló és tengeralattjáró-vadász egység vett részt két katonai repülőgéppel - olvasható a beszámolóban, amely szerint a cél a tengeralattjáró-elhárítók utánpótlásának, a szigetvédelem képességeinek tesztje volt annak érdekében, hogy egy esetleges váratlan válsághelyzetre hatékonyabb választ tudjanak adni.
Az akcióból úgynevezett polgári egységek is kivették a részüket - írja a lap, de a gyakorlat helyéről és időpontjáról nem közöl részleteket. Az illusztráción azonban a Spratly (Nansha) szigetek környéke szerepel, ahol Kína, Tajvan, a Fülöp-szigetek és Vietnám is helyőrséget tart fenn.
A kínai hadsereg napilapja ugyancsak beszámol egy június 6-i hadgyakorlatról, amelyen kétéltű járművek - többségükben harckocsik - hajókról szigetre történő partraszállását gyakorolták.
A gyakorlatokról szóló írások közlésére azt követően került sor, hogy hétfőn Vietnám haditengerészete kilencórás gyakorlatot tartott. Hírek szerint szerdán pedig első Szingapúrba vezető útjára indult Kína legnagyobb járőrhajója, a Hajhszün-31 (Haixun-31), ami miatt a Fülöp-szigetek aggodalmát fejezte ki.
A kínai tengerészeti felügyelet, amelynek feladata az országhoz tartozó tengeri területek és a partok ellenőrzése, illetve az illegálisnak ítélt behatolók elleni fellépés, a China Daily című napilap pénteken megjelentetett cikke szerint jelentős fejlesztés előtt áll. Személyi állományát 2020-ig a jelenlegi 9 ezerről 15 ezerre kívánják növelni, míg ugyanebben az időben hajóinak számát is több százzal emelik.
Kína történelmi alapú érveléssel területe részének vallja a Dél-kínai-tenger szigeteit és a környező vizeket. Míg Peking vitathatatlan szuverenitását hangoztatja, egyben tárgyalásokat ajánl a Vietnámmal, Fülöp-szigetekkel, Malajziával és Brunei-jel fennálló vita rendezésére.
A vélhetően nagy mennyiségben földgázt és kőolajat rejtő Spratly és Paracel (Xisha) szigeteken egyik állam sem kíván osztozni a másikkal, s már - Bruneit kivéve - mindegyikük birtokba vett néhányat.
Az utóbbi időkben Peking, Hanoi és Manila egymást vádolta szuverenitásának megsértésével, a tengeren kisebb összeütközésekre, a diplomáciában pedig egymást rendre utasító kemény szóváltásokra került sor. A kérdésben valamennyi kormány a maga közvéleményének teljes támogatására számíthat.
Megfigyelők ugyanakkor nem látják veszélyét annak, hogy a fel-fellángoló ellentétek katonai konfrontációhoz vezetnek. Erre utal a Fülöp-szigetek vezetésének határozott, de a közvetlen konfliktust kerülő megnyilvánulása a kérdésben és az is, hogy Kína - időnkénti erőfitogtatása ellenére - láthatóan nem szándékozik a feszültséget fokozni, s kijelentette nem kívánja területi vitáit az erő alkalmazásával megoldani.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:16 Nagy erőkkel keresik a szomjazó gólyát megmentő Árpádot
- 6:48 Magyar Péter: átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány
- 20:46 Kenyában bezzeg minden zöldebb
- 18:37 Második világháborús német katonai motorkerékpár bukkant elő a Dunából
- 16:12 A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy jövő kedden legyen az államfőválasztás
- 14:02 Szomjazó gólyának adott inni egy férfi Tiszakécskénél - megható pillanatot rögzített a kamera
- 12:56 Megható felvétel: elpusztult borját vitte magával egy delfinanya
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


