Válság

Merkel - Európának befellegzett

Élesen bírálja a német menekültpolitikát a volt kancellár.

2025.05.27 10:26ma.hu

Angela Merkel, Németország korábbi kancellárja figyelmeztetett: az Európai Unió jövője forog kockán, ha tagállamai a közös megoldások helyett nemzeti hatáskörben korlátozzák a migrációt és a határforgalmat. A volt vezető ezzel nyíltan bírálta Friedrich Merz jelenlegi kancellár kormányának új, szigorított menekültügyi intézkedéseit.

Merkel a múlt héten, a neu-ulmi Southwestern Press Fórum rendezvényen szólalt fel, ahol „Szabadság” című visszaemlékezéseit is bemutatta.

„Nem hiszem, hogy az illegális migrációt döntően vissza tudjuk szorítani a német–osztrák vagy a német–lengyel határon” – mondta Merkel.

„Mindig is az európai megoldások híve voltam.”

A Merz-kormány új szabályozása, amelyet Alexander Dobrindt belügyminiszter mutatott be, megtiltja a menedékkérelmek benyújtását Németország teljes szárazföldi határszakaszán. Kivételt csupán a gyermekek, a várandós nők és más sérülékeny csoportok képeznek.

A döntés éles ellentétben áll Merkel 2015-ös „nyitott kapuk” politikájával, amelynek következtében több mint egymillió menekült érkezett Németországba a 2015–2016-os válság csúcspontján. A volt kancellárt akkor is sokan bírálták, és döntését politikailag „katasztrofálisnak” nevezték.

Merkel szerint a jelenlegi intézkedések alááshatják a schengeni övezetet és az uniós szabad mozgás alapelvét.

„Ha nem uniós szinten egyezünk meg a migrációs és utazási reformokról, akkor akár Európa pusztulását is láthatjuk” – figyelmeztetett.

A volt kancellár kiemelte, hogy az EU egységes fellépése elengedhetetlen nemcsak a menekültkérdés kezelésében, hanem az európai integráció megőrzése érdekében is.

A Merz-féle szigorítás nem véletlen: februári előrehozott választási kampányában a kancellár ígéretet tett a határellenőrzések erősítésére, válaszul a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt népszerűségének növekedésére.

Az AfD végül 20,8%-kal a második helyen végzett, ám a többi párt kizárta a koalíciós tárgyalásokból. A német Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) az AfD-t hivatalosan is „bizonyítottan szélsőséges szervezetként” minősítette, bár ezt az ítéletet jogi kifogások és közfelháborodás nyomán felfüggesztették. A kormánykoalíció több tagja azonban továbbra is jogi lépéseket keres egy esetleges betiltásra.

A német rendőrség szerint a jelenlegi határszigorítások csak néhány hétig maradhatnak fenntarthatók, mivel az erőforrások kimerülőben vannak. Bár további 3 000 rendőrt vezényeltek a határokhoz, a már ott szolgálatot teljesítő 11 000 fő is túlterhelt a növekvő feladatmennyiség miatt.

Merkel megszólalása ismét rávilágított arra a feszültségre, amely a nemzeti szuverenitás és az európai együttműködés között feszül. Míg a kormány a választói nyomásra reagálva próbál lokálisan fellépni a migrációval szemben, addig a volt kancellár szerint csak összefogással, uniós szinten lehet fenntartható megoldásokat találni.

A kérdés nyitott: vajon Európa képes lesz-e együtt, egységesen szembenézni a migráció kihívásaival, vagy a belső határzárak újabb hulláma aláássa az unió alapértékeit?

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.