Konfliktus

Trump diktátornak nevezte Zelenszkijt

Az elmaradt ukrán választások és a háború nem megfelelő kezelése miatt.

2025.02.19 12:23ma.hu

Az Egyesült Államok korábbi elnöke, Donald Trump élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán államfőt, diktátornak nevezve őt, amiért nem tart választásokat, és rosszul kezeli az orosz-ukrán konfliktust. A feszültség Washington és Kijev között fokozódott, miután az Egyesült Államok és Oroszország Ukrajna kizárásával folytatott béketárgyalásokat Szaúd-Arábiában.

Trump a Truth Social platformján szerdán keményen bírálta Zelenszkijt, azt állítva, hogy az ukrán elnök „350 milliárd dollárt csikart ki az Egyesült Államokból egy megnyerhetetlen háborúra”. A volt amerikai elnök továbbá azt állította, hogy Zelenszkij „nem hajlandó választásokat tartani, és rendkívül népszerűtlen az ukrán közvéleményben”.

"Egy diktátor választások nélkül. Zelenszkijnek gyorsan kell cselekednie, különben nem marad országa!" – figyelmeztetett Trump.

Trump kijelentései azután érkeztek, hogy magas rangú amerikai és orosz tisztviselők titkos tárgyalásokat folytattak Rijádban az Ukrajna jövőjéről szóló béketárgyalások előkészítéséről, valamint egy esetleges Trump–Putyin találkozóról. A 4,5 órás megbeszélésekre sem Ukrajnát, sem európai országokat nem hívtak meg, ami éles kritikát váltott ki Kijevből és az EU-ból.

Zelenszkij megdöbbenését és aggodalmát fejezte ki az ukrán kormány kizárása miatt. Szerinte Ukrajna nélkül nem lehet tartós békét teremteni, és a tárgyalások Kijev szuverenitását is veszélyeztethetik.

Az Európai Unió vezetői is felháborodtak, amiért az Egyesült Államok egyetlen európai országot sem vont be a békefolyamatba. Emmanuel Macron francia elnök hétfőn rendkívüli találkozót hívott össze, amelyen Németország, az Egyesült Királyság, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia és Dánia vezetői vettek részt, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte, a NATO főtitkára.

A megbeszélések központi témája az EU katonai szerepvállalásának lehetséges növelése Ukrajnában és az európai NATO-tagállamok védelmi költségvetésének emelése volt. Konkrét döntések azonban nem születtek.

Trump követelései egybevágnak Moszkva álláspontjával, amely szerint Zelenszkij mandátuma májusban lejárt, ezért nem tekintik Ukrajna törvényes vezetőjének. Oroszország hivatalosan csak az ukrán parlamentet és annak elnökét ismeri el legitim hatóságként.

Az orosz kormány figyelmeztette a nemzetközi közösséget, hogy bármilyen szerződés vagy békemegállapodás, amelyet Zelenszkij ír alá, később vitatott lehet, mivel jogilag nem biztosított a legitimitása.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.