Energiaválság
Az orosz gáz táplálta a német ipart - Uniper
Berlin korábban gázának mintegy felét és kőolajának több mint egyharmadát a szankciókkal sújtott országból importálta.
2023.08.07 16:26ma.huAz Oroszországból érkező gázszállítások hozzájárultak a német ipar növekedésének fellendítéséhez - mondta Michael Lewis, az uniós ország nagy energiaipari vállalatának, az Unipernek az új vezérigazgatója.
Az EU legnagyobb gazdaságának orosz gáz- és olajszállításai az ukrajnai háborút követően vagy jelentősen csökkentek, vagy teljesen leálltak, mivel Brüsszel körről-körre oroszellenes szankciókat vezetett be, Moszkva pedig az üzemanyag-szállítások csökkentésével és új fizetési rendszer bevezetésével vágott vissza.
"Az Oroszországgal való kapcsolatok sikeresek voltak Németország számára" - mondta Lewis a hét elején a Handelsblatt című német lapnak adott interjújában.
"Az Oroszországból érkező olcsó gáz hozzájárult a német ipar fejlődéséhez" - mondta arra a kérdésre, hogy az ország rossz felkészültsége az előző télre összefüggésben állt-e a vállalat Oroszországgal fenntartott kapcsolataival.
A vezérigazgató szerint a jelenlegi ukrajnai konfliktus arra késztette a közműszolgáltatót, hogy "diverzifikálja gázprofilját".
"A jövőben az Egyesült Államok, a Közel-Kelet, Ausztrália és Azerbajdzsán felé fordulva tervezzük portfóliónk további diverzifikálását" - tette hozzá.
Lewis ugyanakkor rámutatott, Németország jelenleg sokkal jobban felkészült a közelgő hideg évszakra, mint az előzőre.
"A gáztárolók jobban megtelnek, mint tavaly" - mondta. "Ráadásul Németország [cseppfolyósított földgázzal működő] terminálokat épített, például Wilhelmshavenben, és a földgáz iránti kereslet csökkent."
Az Uniper vezérigazgatója azonban hangsúlyozta, hogy sok múlik majd a keresleten és az időjárási viszonyokon.
Lewis szerint az Uniper 2030-ig több mint 8 milliárd eurót (több mint 8,8 milliárd dollárt) tervez befektetni a zöld energiába, 2040-re el kívánja érni a nulla szén-dioxid-kibocsátást, és már 2029-re fel akar hagyni a szén felhasználásával az elektromos áramtermelésben.
Kiemelte, hogy az energetikai átállás nem lehet gyors, és hozzátette, hogy Németországnak legalább 15 évig szüksége lesz gázra.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 1:30 Antenna Hungária: százéves a magyar rádiózás
- 0:30 Decembertől Vas és Nógrád is csatlakozik az új alapellátási ügyeleti rendszerhez
- 23:30 Elszállítottak több száz embert a La Manche csatorna franciaországi partján kialakult migránstáborokból
- 22:30 Gasztronómiai témájú szabadtéri fotókiállítás nyílt Budapesten
- 21:30 Ünnepre hangoló előadásokkal készül a Müpa
- 20:50 Átadták a Magyarság KicsiNagykövete program elismeréseit
- 20:34 Volt brit egészségügyi miniszter: hetekkel korábban kellett volna elrendelni az első zárlatot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06