A kormány hallani sem akar az eutanáziáról
17 éve van kómában, most a halálát készítik elő az olasz nőnek
Megkezdték pénteken Olaszországban egy 17 éve kómában lévő nő mesterséges táplálásának leállítását, de a jobboldali olasz kormány még az utolsó pillanatban is igyekszik meggátolni e művelet végigvitelét.
2009.02.06 17:33MTIMár tíz éve heves jogi és politikai csatározás középpontjában áll a most 38 éves Eluana Englaro ügye. 1992-es autóbalesete óta Eluana kómában van. Miután az orvosok visszafordíthatatlannak ítélték kómás állapotát, Eluana apja az olasz igazságügyi szervekhez fordult 1999-ben, hogy engedélyezzék lánya mesterséges életben tartásának megszüntetését. Hosszú jogi küzdelem után a milánói fellebbviteli bíróság helyt adott az apa kérelmének.
Bizonyítottnak tekintette, hogy maga Eluana, amikor még tudatánál volt, kifejezésre juttatta akaratát: inkább meghal, semhogy mesterségesen életben tartsák, miközben ő nem képes érzékelni a külvilágot.
Az ügyészség azonban fellebbezett a döntés ellen, így az olasz legfelsőbb bíróság elé került az ügy. A legfőbb olasz bírói testület helybenhagyta a múlt év novemberének közepén a milánói bíróság döntését. E döntés értelmében kezdődhetett el most a mesterséges táplálás fokozatos leállítása. Napról napra, fokozatosan csökkentik a páciens szervezetébe juttatott tápanyagok mennyiségét.
A nagy befolyással bíró katolikus egyház az eutanázia elleni küzdelem jelképévé emelte az esetet. "Az élet szent... A mesterséges táplálás leállítása egyenlő a gyilkossággal" - állt nemrégiben egy idevágó vatikáni nyilatkozatban.
Számos jobboldali parlamenti képviselő és más politikai személyiség nyomást gyakorol Silvio Berlusconi jobboldali kormányára, hogy akadályozza meg a család döntésének érvényesülését. Az olasz kormány sürgősséggel el is fogadott pénteken egy törvényerejű rendeletet, hogy megakadályozza Eluana mesterséges táplálásának leállítását.
A jogszabály azonban nem léphet hatályba Giorgio Napolitano elnök aláírása nélkül. Márpedig az államfő Silvio Berlusconi kormányfőhöz intézett levelében leszögezte: nem lát olyan sürgősséget ebben az ügyben, amely indokolná egy törvényerejű rendelet megalkotását és életbe léptetését. Jól jellemzi az esettel kapcsolatos politikai és társadalmi feszültségeket, hogy kedden át kellett szállítani a 38 éves pácienst az udinei La Quiete klinikára abból a leccói kórházból, ahol eddig gondozták, mert ott nem vállalták az orvosok a mesterséges táplálás megszüntetésének végrehajtását.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06