Megfélemlítés?
Hadgyakorlatot tartott a kínai légierő
Kína egyre gyakrabban hajt végre katonai manővereket a sajátjának tekintett Tajvan közelében, amit Tajpej megfélemlítésnek tart.
2018.05.11 17:52MTIA kínai légierő bombázórepülői és vadászgépei gyakorlatoztak Tajvan körül pénteken, és hírügynökségek ezzel kapcsolatban felhívják arra a figyelmet, hogy Kína egyre gyakrabban hajt végre katonai manővereket a sajátjának tekintett sziget közelében, amit Tajpej megfélemlítésnek tart.
A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg légierejének hivatalos mikroblogján közzétett jelentés szerint H-6K típusú hadászati bombázók és felderítő gépek repülték körbe, ellentétes irányban Tajvant. A jelentés arra is kitért, hogy ezúttal első alkalommal repültek át Szu-35 nehéz vadászbombázó repülőgépek is a Tajvant a Fülöp-szigetektől elválasztó Bashi-csatorna felett.
Amióta Caj Jing-ven tajvani elnök a függetlenség-párti Demokratikus Haladó Párt (DPP) jelöltjeként két éve elfoglalta a hivatalát, Kína egyre ellenségesebb magatartást tanúsít az általa saját területének tekintett sziget iránt, jóllehet Caj ígéretet tett a jelen állapot megőrzésére és a béke fenntartására.
Az elmúlt évben megszaporodtak az ilyen hadgyakorlatok a térségben, amelyekkel Peking nyilvánvalóan azt akarja üzenni Tajpejnek, hogy bármilyen "függetlenedési" kísérletet azonnal meghiúsít. Kína ráadásul rohamléptékkel fejleszti haderejét, hogy az évszázad közepére világszínvonalú hadsereggel rendelkezzen. E két tényező együtt nem csupán a térségben, de Washingtonban is komoly aggodalmat kelt. Tajvan ugyan jól fel van fegyverkezve amerikai gyártmányú fegyverekkel, de a mostaniaknál még korszerűbbeket, a többi között új vadászgépeket venne az Egyesült Államoktól növelve elrettentő erejét.
Katonai szakértők szerint a Tajvan és Kína közti erőviszony mostanra egyértelműen Kína javára billent, és gyors amerikai beavatkozás nélkül Kína valószínűleg felülkerekedne Tajvanon.
1949-ben a kommunisták ellen vívott polgárháború elvesztése után Csang Kaj-sek, a Kínai Köztársaság elnöke Tajvanra menekítette kormányát, Tajpejt pedig ideiglenes fővárosnak tette meg. A Kuomintang (KMT) nacionalista kormánypárt Kína aranytartalékával, valamint mintegy kétmillió menekülttel érkezett a hatmilliós lakosú szigetre.
Tajvan azóta is magát tekinti a kínai állam legitim örökösének, Peking álláspontja szerint azonban Tajvan és Kína szárazföldi része egyazon országhoz tartozik. Peking és a Kuomintang vezette tajpeji kormány 1992-ben jutott konszenzusra az "egy Kína elvét" illetően, jóllehet Peking szerint abban állapodtak meg, hogy csak egy Kína van, míg a Kuomintang szerint abban, hogy egy Kína van, de ezt kétféle módon értelmezik. Caj Jing-ven beiktatásakor nem tért ki arra, hogy elődjéhez hasonlóan elismeri-e az 1992-es megállapodást. Pártja, a DDP sosem ismerte el a konszenzust.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:55 A Hamász átadta a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek Edan Alexander túszt
- 16:51 Főpolgármesteri Hivatal: Karácsony Gergely felmentette a BKV vezérigazgatóját
- 16:42 Kelemen Hunor levélben kéri az erdélyi magyar közösséget George Simion megállításához
- 14:00 Kisiklott egy vonat Debrecennél, miután kacsaszállító kamionnal ütközött - videó
- 12:40 Szigorítja a bevándorlási szabályokat a brit kormány
- 10:27 A geotermikus energiát hasznosítanák Zalaegerszegen
- 8:25 Víztechnológiai kutatóközpontot hoz létre a Pannon Egyetem Nagykanizsán
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06