Terrorizmus
Fejenként 535 évet kaptak az ETA terroristái
A spanyol legfelsőbb bíróság összesen több mint ezer év börtönbüntetésre ítélt szerdán két ETA-terroristát egy 2005-ben elkövetett madridi bombamerénylet miatt.
2018.04.18 14:22MTILiher Aretxabaleta és Alaitz Aramendi Juanarena vádlottakra fejenként 535 éves szabadságvesztést szabott ki a legfelsőbb bíróság, amely ezzel megerősítette a központi büntetőbíróság korábbi ítéletét az ügyben.
A bíróság megállapította, hogy a két férfi 2005 május 25-ére virradó éjjel Madridban ellopott egy furgont, amelybe nagy erejű, saját készítésű robbanóeszközt rejtett, majd azt leparkolta a spanyol főváros San Blas nevű kerületében egy forgalmas utca sarkán.
A pokolgép másnap délelőtt robbant fel, és 45 embert, köztük 14 rendőrt megsebesített.
Egy névtelen telefonáló a Baszk Haza és Szabadság (ETA) terrorszervezet nevében háromnegyed órával korábban figyelmeztette a készülő merényletre a Gara című baszk napilapot, pontosan megjelölve, hogy a robbanószerkezetet egy Renault kisteherautóban rejtették el.
A bejelentés nyomán a rendőrségnek még a robbanás előtt sikerült a helyszínre érkeznie és lezárnia a megjelölt körzetet.
A merényletet nyolc nappal azután követték el, hogy a spanyol parlament felhatalmazta a kormányt, kezdjen béketárgyalásokat a szakadár terrorszervezettel, ha az lemond az erőszakról. A tárgyalási törekvések a nem szűnő merényletek miatt zsákutcába jutottak másfél évvel később.
A független, szocialista baszk állam megteremtésért több mint 50 évig, véres merényletekkel harcoló szervezet 858 ember haláláért tehető felelőssé.
Az ETA tavaly jelentette be, hogy miután 2011-ben felhagytak a fegyveres harccal, megmaradt fegyvereiket átadják a hatóságoknak. Az elrejtett fegyverarzenál lelőhelyeinek listáját a francia hatóságoknak juttatták el, amely több tucat fegyvert, több száz kilogramm robbanóanyagot és lőszereket is lefoglalt múlt áprilisban Baszkföld francia részén.
A madridi konzervatív kormány viszont közölte, hogy a terroristák ennek ellenére nem reménykedhetnek kedvező elbánásban vagy büntetlenségben, az ETA-nak pedig bocsánatot kellene kérnie, és azonnal fel kellene oszlatnia magát.
A Gara című baszk napilap február végén írt arról, hogy a terrorszervezetnek szándékban áll még ebben az évben beszüntetni működését.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


