"Land of the free"

Új törvényt sürget a guantánamói foglyok ügyében az amerikai igazságügy-miniszter

Új törvényt sürget a guantánamói foglyok ügyében az amerikai igazságügy-miniszter, aki szerint a terroristagyanús személyek ügyében döntő polgári bíróságokon a nemzetbiztonságra veszélyes ítéletek születhetnek.

2008.11.21 19:49MTI

Mukasey azután írt cikket a The Wall Street Journal pénteki számában, hogy egy washingtoni szövetségi kerületi bíró előző nap elrendelte öt guantánamói fogoly szabad bocsátását.

Az eljárás és a döntés példa nélküli volt. A bíró indoklása szerint nem hiteles az a kormányzati bizonyíték, hogy a szóban forgó öt algériai férfinak köze volt az al-Kaida terrorista csoporthoz, mivel az információ csak egyetlen, nem azonosított forrásból származott.

Az igazságügy-miniszter írásában felhívta a figyelmet: kockázatos, ha az esetleg eltérő döntéseket hozó polgári bírák ítélkeznek az eddig vádemelés nélkül fogva tartott guantánamói foglyok ügyében, ugyanis esetleg a nemzet biztonságára veszélyt jelentő elemek kerülhetnek szabadlábra. Mint rámutatott, veszélyes lehet, ha a háborús időkben, korlátozott hírszerzési értesülések alapján hozott döntéseket civil fellebbezési perek keretében vizsgálják felül.

Mukasey szerint a kongresszusnak sürgősen törvényt kell hoznia, amely egységes keretet jelöl ki a terrorizmussal gyanúsított, fogva tartott személyekre vonatkozóan. Kifejtette, a törvénynek összhangban kell lennie az e témában hozott legfelsőbb bírósági döntéssel, valamint Amerika nemzetbiztonsági érdekeivel, "ésszerű egyensúlyt" kell találni ezen a téren.

(A legfelsőbb bírói fórum a nyáron kimondta, hogy a foglyok a habeas corpus jog érvényesítését kérhetik amerikai szövetségi bíróságoktól, vagyis jogorvoslatért folyamodhatnak vádemelés nélküli fogva tartásuk ügyében.)

Mukasey szerint meg kell védeni a titkos nemzetbiztonsági értesüléseket és a hírszerzési forrásokat is, továbbá biztosítani kell, hogy a bírósági eljárások nem akadályozzák az amerikai katonai műveleteket. A miniszter szerint a katonai döntések felülvizsgálatának jogi kerete példátlan kihívás, amelynek terhét nem lehet kizárólag a bíróságokra hagyni.

Az Egyesült Államok a 2001. szeptemberi terrortámadásokra adott válaszok között 2002 januárjában hozta létre a kubai Guantánamo támaszponton a fogolytábort. A Bush-kormány évek óta vádemelés nélkül tart elzárva a táborban terroristagyanús, úgynevezett "ellenséges harcosokat", akikre, mivel külföldön őrzik őket, nem terjedt ki az Egyesült Államokban biztosított habeas corpus jog.

A liberális The Washington Post pénteki szerkesztőségi cikkében azt állapította meg: az előző napi bírói döntés arra világít rá, hogy milyen ingatag, vagy nem is létező bizonyítékok alapján tartják fogva az "ellenséges harcosokat".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.