Guardian
Illegális bevándorlás: hosszabb távon kifizetődik a menekültek befogadása
A menekültek befogadására fordított egy eurónyi befektetés csaknem két euró gazdasági hasznot hajt öt éven belül.
2016.05.18 22:06MTIA tavaly Európába érkezett menekültek befogadásának gazdasági haszna már öt éven belül csaknem kétszeresen meghaladhatja a költségeket - áll egy új elemzésben, amelyet a The Guardian című baloldali brit napilap online kiadása ismertetett szerdán.
A tanulmányt Philippe Legrain brit közgazdász, az Európai Bizottság előző elnöke, José Manuel Barroso volt gazdasági tanácsadója állította össze. Legrain számításai szerint a tavaly érkezett migránstömeg befogadása 2015 és 2020 között 69 milliárd euróval növeli az érintett európai országok közadósság-állományát, viszont ugyanebben az időszakban 126,6 milliárd eurót ad hozzá az összesített nominális hazai össztermékhez (GDP).
A menekültek befogadására fordított egy eurónyi befektetés csaknem két euró gazdasági hasznot hajt öt éven belül - áll a The Guardian által idézett tanulmányban, amelyet a lakhelyükről elűzött emberek megsegítésére alakult Tent (Sátor) alapítvány és az Open Political Economy Network nevű új kutatóműhely közösen hozott nyilvánosságra.
Legrain, aki a neves londoni közgazdaságtudományi egyetem, a London School of Economics előadója, a The Guardiannek elmondta: a legközkeletűbb tévedés az, hogy a menekültek terhet jelentenek, és még azok is ebben a tévhitben élnek, akik egyébként pártolják a menekülők befogadását.
A közgazdász szerint azonban a menekültek befogadásának kedvező gazdasági hatásait gyengítheti, ha Európa nem gyorsítja fel integrálásukat a munkaerő-állományba. A menedékkérőknek már folyamodványuk elbírálásának idejére lehetővé kellene tenni, hogy munkát vállaljanak, emellett "sürgősségi alapon" nyelvtanulásukat is meg kell oldani, és olyan térségekben kell letelepíteni őket, ahol több a munkalehetőség, nem pedig ott, ahol a legolcsóbb az elszállásolásuk - érvelt a brit lapnak nyilatkozva Legrain.
A neves szerző egyben több történelmi példát is hoz korábbi, sikeres és nagyszabású menekült-áttelepítési programokra - így például annak a mintegy 800 ezer embernek a befogadását, akik a vietnami háború után mentek az Egyesült Államokba. S miközben ez az embertömeg eleinte valóban kiadást jelentett USA számára, ma már ezeknek a vietnami-amerikaiaknak nagyobb a jövedelmük és jobb a foglalkoztatási mutatójuk, mint a tősgyökeres amerikaiaknak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


