Jog
Kína és Indonézia összeakaszkodott a tengeren
Diplomáciai konfliktusba torkollott az indonéz haditengerészet járőrhajójának fellépése tilosban járó kínai halászok ellen, miután a kínai parti őrség beavatkozott, és nem engedte elvontatni a 300 tonnás halászhajót.
2016.03.21 12:42MTIA hétvégi eset után Jakartában behívatták a kínai diplomáciai képviselet ügyvivőjét, akinél Retno Marsudi külügyminiszter személyesen tiltakozott országa szuverén jogainak megsértése, az indonéz bűnüldöző szervek fellépésének megakadályozása és tengeri területi szuverenitásának megsértése miatt.
A miniszter hangsúlyozta, hogy minden országnak tiszteletben kell tartania a nemzetközi jogi alapelveket, ugyanakkor sietett leszögezni, hogy Indonézia nem érintett a dél-kínai-tengeri területi vitákban.
Kína - külügyminisztériumának szóvivője, Hua Csun-jing útján - válaszképpen azt üzente, hogy nem vitatja Indonézia szuverenitását a Natuna-szigetek és a hozzájuk tartozó vizek felett. A szóvivő ugyanakkor azt állította, hogy a halászaik hagyományos kínai halászterületeken jártak, a kínai járőrhajó pedig nem tartózkodott indonéz vizeken. Hua Csun-jing közölte, hogy ellenzik az illegális halászatot, viszont álláspontja szerint a tengeri vitákat párbeszéd útján kell rendezni, s a nyolc kínai halász szabadon engedését követelte.
Az indonéz halászati miniszter, miután kínai diplomatákkal egyeztetett a kérdésben, újságírók előtt azt mondta, elképzelhető, hogy az ügyet nemzetközi bíróságra viszik. A haditengerészet helyettes parancsnoka sajtótájékoztatóján közölte, nagyobb hajókat fognak a szóban forgó térségbe vezényelni, hogy biztosítsák a járőrtevékenységet.
A konfliktus kifejezetten rosszkor jött Pekingnek, olyan időszakban, amikor az Egyesült Államok és a környező térségbeli országok közül több is Kína dél-kínai-tengeri terjeszkedését, zátony- illetve szigetbővítéseit, túlzottan határozott fellépését kifogásolja.
Indonézia a Délkelet-Ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) alapító államaként közvetítői szerepet vállalt a területi vitákban, tekintve, hogy nem érintett azokban. Ugyanakkor a napokban egy jakartai politikus úgy fejezte ki országa semlegességét, hogy közölte: nem ismerik el a kínai területi igényeket, és nem ellenzik, hogy az Egyesült Államok újabb katonai bázist nyisson a térségben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06