Hotspot
Indulnak a regisztrációs központok Görögországban
A február 15-i határidőre megkezdik működésüket a menekülteket fogadó regisztrációs központok (úgynevezett hot spotok) a görög égei-tengeri szigeteken, illetve a kontinensen befejezik két, úgynevezett áthelyezési központ felállítását is.
2016.02.08 19:17MTIA védelmi tárca ígéretet tett arra, hogy befejeződnek a munkálatok a központokban február 15-ig" - mondta Panosz Kammenosz védelmi miniszter újságíróknak.
A görög miniszterelnöki hivatal január végi közleménye szerint Számosz, Leszbosz, Híosz, Kósz és Lérosz szigetén felgyorsítják a központok építkezési ütemét és a kontinensen befejezik két, úgynevezett áthelyezési központ felállítását.
Annak érdekében, hogy a létesítményeket két héten belül átadhassák, a védelmi minisztérium is bekapcsolódik a munkálatokba. A belügyminisztérium vállalta, hogy időben kiképzi a személyzetet, hogy képes legyen a migránsok regisztrálására.Görögországban jelenleg csak egy hot spot működik. Tavaly több mint egymillió migráns, illetve menekült érkezett Európába a török partvonalhoz közeli görög szigetekre. Az uniós határőrizeti ügynökség felmérése szerint a számuk a tél beálltával sem csökkent jelentősen.
Pénteken Kósz szigetén több száz tüntető csapott össze rendvédelmi szervekkel. A rendőrség könnygázt is bevetett, hogy feloszlassa a köveket dobáló aktivistákat, akik egy menedékkérő regisztrációs központ tervezett megépítése ellen tüntettek. Hasonló tüntetésekre került sor hétfőn Athén kikötővárosában, Pireuszban és vasárnap Thesszaloniki mellett is.
A lakosok attól tartanak, hogy a hot spotok hosszú időre maradnak - mondta Jorgosz Kiricisz, Kósz polgármestere. "Az ember elgondolkozik azon, hogy az ilyen létesítmények nem ösztönzik-e az embercsempészeket" - tette hozzá a Skai görög televíziócsatornának nyilatkozva.
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter a nap folyamán ismételten azzal vádolta Athént, hogy nem vet be elég hajót az Európai Unió határainak védelmében a Földközi-tengeren. Az osztrák tárcavezető magyarázatot követelt a görög kormánytól arra, hogy "miért nem veti be ütőképes haditengerészeti flottáját polgári feladatokra".
Ugyanakkor megjegyezte, hogy más államok is a hadseregük segítségével ellenőrzik saját határaikat, és Olaszország, illetve Németország is küldött hadihajókat a menekültáradat kezelésére.
Níkosz Szidakisz görög külügyminiszter-helyettes és Mikl-Leitner a nap folyamán készül találkozni Bécsben. A görög külügyi tárca szerint az európai uniós határőrizeti ügynökséggel, a Frontexszel közösen akarják ellenőrizni a török-görög tengeri határt, ezért Athén további 100 hajót kért a Frontextől. Mikl-Leitner szerint viszont ez csupán egy kezdet: "Arról van szó, hogy megőrizzük a stabilitást, a rendet és a biztonságot egész Európában".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06