Illegális bevándorlás
Berlin szerint mégsem kell fizetniük a menekültek befogadását elutasító tagállamoknak
Korábban arról volt szó, hogy a menekültek befogadása alól mentesülni lehet fejenként 6500 euró befizetésével. Az új elképzelés szerint inkább a határidőket módosítják, hogy valamennyi tagország el tudja fogadni a tervet.
2015.09.22 13:27MTINémet kormánykörök szerint lekerült a 120 ezer menekült európai uniós tagországok közötti elosztásáról zajló brüsszeli tárgyalások napirendjéről az a javaslat, hogy a menekültek befogadását elutasító tagállamok "kivásárolhatják" magukat - jelentette kedden a dpa német hírügynökség.
Korábban arról volt szó, hogy a menekültek befogadása alól mentesülni lehet fejenként 6500 euró befizetésével. Az új elképzelés szerint inkább a határidőket módosítják, hogy valamennyi tagország el tudja fogadni a tervet.
A 28 uniós tagállamnak arról kellene egyezségre jutnia, hogy miként vesz át a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országoktól a többi uniós tagállam 120 ezer menekültet a következő két évben, a korábbi, 40 ezer főre vonatkozó vállalásokon felül.
Hétfőn, nagyköveti szinten csaknem tízórás tárgyalás után sem sikerült megállapodásra jutni. Az egyeztetést kedden reggel újrakezdték. Délután az uniós belügyminiszterek tanácsa foglalkozik a témával, és ha ők sem tudnak megegyezni, a szerdai - soron kívüli - uniós csúcstalálkozó napirendjére kerül az ügy.
Egyelőre nincs egyetértés arról sem, hogy a menekültek elosztásával mely tagállamok terheit enyhítsék. Az Európai Bizottság eredetileg azt javasolta, hogy Görögország és Olaszország mellett Magyarországról is telepítsenek át menekülteket (utóbbiból 54 ezret), de Magyarország nem akar élni a lehetőséggel, így át lehet alakítani a kontingensen belüli arányokat - írták.
Nyitott kérdés az is, hogy milyen formában hozzanak döntést az ügyben. Valamennyi fél egyetért abban, hogy ennyire fajsúlyos ügyben egyhangú döntés szükséges, de elvileg akár a menekültek tagállamok közötti elosztását ellenző országok "leszavazásával", minősített többséggel is lehet dönteni.
Az uniós szerződések értelmében minden tagállam számára kötelezővé tehető az a döntés, amelyet a tagállamok kormányai minősített többséggel hoznak, azaz a javaslatot megszavazza az olyan tagországok legalább 55 százaléka (vagyis legalább tizenöt ország), amelyek lakossága együttesen az unió népességének legalább 65 százalékát teszi ki.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:32 Az EU új, 120 millió eurós humanitárius segélycsomagot jelentett be Gázának
- 14:15 Az EU 1,87 milliárd euró értékben tervez humanitárius segélyt nyújtani a világban idén
- 13:35 Meghalt a STRABAG 44 éves vezérigazgatója
- 12:13 Trump filmügyi nagykövetté nevezte ki Sylvester Stallone-t, Mel Gibsont és Jon Voight-ot
- 11:26 OKFŐ: új vezetők városi kórházak élén
- 10:16 Újabb drón zuhant román területre az ukrán folyami kikötők elleni orosz légitámadás során
- 9:25 Leváltották a mezőkovácsházi alpolgármestert
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06