Iszlám Állam
"Véres régészeti műtárgyakból" finanszírozhatják magukat a terroristák
A felhalmozott pénzmennyiség a "gyilkoláshoz és pusztításhoz" szükséges anyagiak jelentős részét fedezheti.
2015.05.14 17:51MTILopott, "véres régészeti műtárgyak" értékesítésével az Iszlám Állam terrorszervezet sokszor darabonként egymillió dollárt keres, s az így felhalmozott pénzmennyiség a "gyilkoláshoz és pusztításhoz" szükséges anyagiak jelentős részét fedezi - jelentette ki Peter Herdrich, a közel-keleti műemlékpusztításokra válaszul Kairóban tartott nemzetközi konferencia moderátora csütörtökön.
"Néhány évtizede nem tudtunk mit kezdeni a mára ismertté vált 'véres gyémánt' kifejezéssel" - mondta, utalva az afrikai belháborúk alatt elterjedt jelenségre, amely során valamely harcoló fél a háborús övezetekben illegálisan bányászott drágakövekből finanszírozta katonai és politikai törekvéseit.
"Ma véres régészeti műemlékekről kell beszélnünk, amelyek forrásának lekövetése a halálhoz, a pusztításhoz, a Dáeshez vezet" - folytatta, az Iszlám Állam eredeti nevének arab lerövidítését használva.
Háborús bűnnek nevezte a régészeti emlékek lerombolását és kifosztását az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) főigazgatója, Irina Bokova a "Veszélyben a kulturális javak" címmel rendezett, kétnapos konferencia szerdai megnyitóján.
A térség érintett országai között említették Egyiptomot is. A konferencia szervezői szerint a 3 milliárd dollárt is elérheti azoknak az Egyiptomból kikerült műemlékeknek az értéke, amelyeket a Mubarak-rezsimet megdöntő népfelkelés óta eltelt négy évben "termeltek ki" illegális régészeti lelőhelyekről.
Ali Ahmed Ali, az említett műemlékek visszaszerzéséért felelős egyiptomi hatósági testület igazgatója elmondta, hogy a "csempészmaffia" által gyakran megcsonkítva kijuttatott, hamis dokumentációval ellátott tárgyak sokszor neves aukciós házakban cserélnek gazdát.
A "végső felhasználók" között említette a budapesti Szépművészeti Múzeumot is. Ali szerint a múzeum tulajdonában van több, "egyértelműen lopott" műtárgy is, amelyeket 2001-ben juttattak ki az országból. A tavaly kirobbant üggyel kapcsolatban a magyar fél akkor úgy nyilatkozott, hogy a műtárgyakat minden szempontból törvényesen vásárolták egy londoni műkincskereskedő cégtől.
Az egyiptomi műemlékvédelmi tárca vezetője, Mamdúh ed-Damáti záróbeszédében az illegális műemlék-kereskedelemben való részvétel tiltásáról szóló államközi megállapodások mellett szállt síkra, és az áthágásokért járó büntetések szigorítását követelte a nemzetközi közösségtől.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06