Támadási felület
Diplomáciai botrányt kavart Vojislav Seselj
Horvát zászlót égetett szerdán Belgrádban a háborús bűnökkel vádolt szerb ultranacionalista politikus.
2015.04.01 20:03MTISzerbiában bűnvádi feljelentést tettek Vojislav Seselj ellen, a horvát külügyminisztérium pedig konzultációra hazarendelte belgrádi nagykövetét, és tiltakozó jegyzéket küldött a zágrábi szerb nagykövetség ügyvivőjének.
A hágai börtönéből súlyos egészségi állapota miatt ideiglenesen szabadlábra helyezett, és azóta visszarendelt politikus tettével állítása szerint azoknak a horvát vezetőknek üzent, akik "hónapok óta támadják". "Az usztasa horvát államnak üzenek" - hangoztatta a Szerb Radikális Párt (SRS) elnöke, mielőtt felgyújtotta volna a szomszédos Horvátország lobogóját.
Megismételte korábbi kijelentését, miszerint önként nem tér vissza a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék börtönébe, és ha vissza akarják vinni, akkor le kell őt tartóztatni.
A Nemzetközi Törvényszék hétfőn közölte, hogy a Seselj ideiglenes szabadlábra helyezéséről szóló döntést visszavonják, és a vádlottnak vissza kell térnie a sheveningeni börtönbe.
Horvát politikusok már Seselj novemberi szabadon bocsátásával sem értettek egyet, és többször bírálták a szerb kormányt, amiért nem lép fel kellő határozottsággal a radikális politikus megnyilvánulásai ellen. A zágrábi külügyminisztérium szerdán azt közölte, hogy "a háborús bűnökkel vádolt Seselj gyűlöletbeszéddel, háborús retorikával és szimbolikával, valamint a horvát zászló szerb állami intézmény előtti felgyújtásával igyekszik befolyásolni a térséget, különösen Szerbia és Horvátország kapcsolatát".
Vojislav Seselj 2003 elején önként adta fel magát a Nemzetközi Törvényszéken, és majdnem 12 évet töltött Hágában. Egyebek között azzal vádolják, hogy felelős az 1991 és 1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban elkövetett háborús bűncselekményekért. Pere 2007-ben kezdődött meg, azóta húzódik, tavaly novemberben súlyos egészségi állapotára való tekintettel ideiglenesen szabadlábra helyezték. Szerbiába való visszatérése után folytatta a szélsőségesen nacionalista retorikát, például "Nagy-Szerbia" megalakításáról szónokolt, ami Szerbia egyesítését jelentené a környező országok szerbek lakta területeivel. Támogatottsága a Hágában töltött évek alatt azonban csökkent, pártja az utóbbi két választáson nem került már be a parlamentbe.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06