Belgrádi nagykövet
Felívelő szakaszban a magyar-szerb kapcsolatok
Vannak még nyitott kérdések a szerb és a magyar nép kapcsolatában, a két nép viszonya azonban az utóbbi időszakban felívelő szakaszba lépett.
2014.09.02 17:25MTI
Nikowitz Oszkár távozó belgrádi nagykövet szerint a szerb és a magyar nép közötti viszony most "érzékelhetően sokkal őszintébb, jobb, barátiabb és természetesebb", ez pedig a leginkább a kisebbségi magyarokkal és Magyarországgal kapcsolatos szerb retorika megváltozásán érzékelhető.
A nagykövet kiemelte, hogy sokkal kevesebb éles konfliktusról vagy a magyar nemzeti kisebbség tagjaival szembeni atrocitásról hallani, a vezető vajdasági magyar párt a szerbiai kormánykoalíció tagja, a politikai kapcsolatok intenzitása pedig soha nem látott magas színvonalra emelkedett. Emellett Magyarország részéről is vannak pozitív gesztusok, amelyek Szerbiában nem maradnak visszhang nélkül - fűzte hozzá a diplomata.
Szerbia és Magyarország kapcsolatában tavaly nyáron állt be pozitív változás, amikor Áder János magyar és Tomislav Nikolic szerb elnök a vajdasági Csúrogon közösen hajtott fejet a második világháborúban és azt követően ártatlanul kivégzett áldozatokra emlékezve - mondta Nikowitz. Az akkor és az előkészítés során megalapozott jó viszony azóta is tükröződik a két nép viszonyában a kultúra, a gazdaság és a politika területén - tette hozzá -, még akkor is, ha konkrét, újabb lépés azóta nem történt. A szerb kormány például azóta sem hozott határozatot arról, hogy hatályon kívül helyezi azt a hét évtizeddel ezelőtti döntést, amely három vajdasági magyar település - Csúrog, Mozsor és Zsablya - lakosságát kollektív bűnösnek nyilvánította. Belgrád ezt technikai problémák felmerülésével magyarázza - tette hozzá a távozó nagykövet, szerinte azonban jobban is figyelhettek volna erre az ügyre.
A megoldásra váró gondok között olyan gyakorlati kérdéseket említett Nikowitz Oszkár, amelyek - megfogalmazása szerint - a "kölcsönös Pató Pálság" miatt váratnak még magukra. Ilyen a Magyarországon szerzett diplomák könnyített honosítása vagy az a kulturális-oktatási egyezmény, amely jelenleg még "formálisan megakadályozza, hogy a (belgrádi) Magyar Kulturális Intézet teljes gőzzel működjön". A főleg szervezési, illetve adminisztratív akadályokkal indokolható fennakadások sorában a kisebbségi vegyes bizottság üléseinek elmaradását, a történész vegyes bizottság finanszírozásának kérdését és a nem igazán intenzív tudományos párbeszédet említette a távozó nagykövet.
Nikowitz diplomáciai kiküldetése után nyugdíjba vonul, tervei szerint a jövőben a magyar-szerb kulturális kapcsolatok építésén dolgozik majd.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:50 Trump 100%-os vámot vet ki a külföldi filmekre
- 20:31 Földrengéssorozat rázta meg Nyugat-Texast
- 18:25 Lemond parlamenti mandátumáról Orosz Anna, a Momentum képviselője
- 16:21 Változékony, gyakran csapadékos idő várható a héten
- 14:20 Boeing-karbantartási hiba miatt járatokat töröl a KLM
- 12:19 Donald Trump: eljöhet az az idő, amikor az Egyesült Államok felhagy a közvetítéssel
- 10:18 Pápaválasztás - Szerdán kezdődik a konklávé
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06