Az egyiptomi felkelés kirobbantója
"Mindannyian Háled Szaídok vagyunk"
Tíz év szabadságvesztésre ítéltek hétfőn két egyiptomi rendőrt, aki a vád szerint ok nélkül őrizetbe vett és halálra vert egy fiatal internetes aktivistát.
2014.03.03 13:39MTI
Az elítéltek 2010 júliusában egy alexandriai internetkávézóban fogták le a huszonnyolc éves bloggert, Háled Szaídot, aki röviddel később eddig vitatott körülmények között meghalt.
A rendőrség korábbi állítása szerint Szaíd egy kábítószerrel töltött zacskót nyelt le őrizetbe vételekor, és emiatt halt meg. Mindazonáltal orvosi szakértők megállapították, hogy az áldozat már eszméletlen állapotban volt, amikor a zacskót a szájába tették.
Röviddel az eset után az interneten elterjedt egy fénykép, amelyen Szaíd zúzódásokkal teli, eltorzult arca látszik. Szemtanúk szerint a rendőrök az őrizetbe vétel helyszínéhez közel, egy lépcsőházban brutálisan összeverték foglyukat.
A két biztonságit, Mahmúd Szalah Mahmúdot és Avád Iszmáílt 2011-ben egy bíróság hét év börtönbüntetésre ítélte, de később a semmítőszék az ügy újratárgyalását rendelte el. A hétfői tárgyalás idején nem voltak zavargások, de a korábbi tárgyalások alatt heves összecsapások történtek a biztonsági erők és fiatal aktivisták közt, akik közül azóta többet börtönbe zártak.
A "Mindannyian Háled Szaídok vagyunk" című Facebook-oldal volt az egyik első olyan platform a világhálón, ahol aktivisták a Hoszni Mubarak elnök három évtizedes autokratikus uralmának megdöntésére szólították fel a tömegeket. Szaíd a 2011 januárjában kirobbant népfelkelés fontos jelképévé vált. Az egyiptomi forradalom egyik kiváltó oka a biztonsági erők által a civil lakossággal szemben elkövetett gyakori erőszak volt.
Egyiptomban 1967-től - kisebb megszakításokkal - rendkívüli állapot volt érvényben egészen tavaly novemberig.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06