A megállapodásnak megfelelően
Teherán leállította a 20 százalékos urándúsítást
Irán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreinek jelenlétében natanzi és fordói atomlétesítményében leállította hétfőn a 20 százalékosra való urándúsítást a nagyhatalmakkal novemberben kötött megállapodásnak megfelelően.
2014.01.20 12:13MTI
"Ezenkívül elkezdődött a 196 kilogrammnyi, 20 százalékosra dúsított iráni uránkészlet visszahígítása. A centrifugákat kikapcsoltuk, és azok mostantól csak 5 százalékosra dúsított uránt állítanak elő" - tette hozzá Mohammad Amiri, az iráni atomenergia-ügyi szervezet minőségbiztosítási igazgatója.
A műveleteket a Massimo Aparo vezette NAÜ-küldöttség jelenlétében végezték el - hangsúlyozta.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország alkotta csoport, valamint Irán a múlt év novemberében kötötte azt az átmeneti megállapodást, amelynek alapján Irán fél évre leállítja nukleáris programját, cserébe pedig a Nyugat enyhít a perzsa országot sújtó nemzetközi gazdasági szankciókon.
Az iráni konzervatív politikusok csapdának nevezték a megállapodást, ami érzékelteti, hogy Haszan Róháni elnöknek nehéz azt elfogadtatnia a szkeptikusokkal. A konzervatív lapok hétfői számukban elítélték a centrifugák tervezett leállítását.
A Vatan-i-Emrúz című lap "nukleáris holokausztnak" és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek adott ajándéknak nevezte a megállapodást. "Netanjahu ma a világ legboldogabb embere.
Az izraeli miniszterelnök mégis ellenkezőleg érvel, mint a konzervatívok: azt mondja, hogy a megállapodásban túl sokat adnak Iránnak túl kevés engedményért cserébe" - írta a lap.
A NAÜ megerősítette bécsi székhelyén, hogy Irán befagyasztotta nukleáris tevékenységének egy részét - közölték diplomáciai források. "Minden rendben van, minden követelménynek eleget tettek" - mondta egy meg nem nevezett diplomata.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:50 Trump 100%-os vámot vet ki a külföldi filmekre
- 20:31 Földrengéssorozat rázta meg Nyugat-Texast
- 18:25 Lemond parlamenti mandátumáról Orosz Anna, a Momentum képviselője
- 16:21 Változékony, gyakran csapadékos idő várható a héten
- 14:20 Boeing-karbantartási hiba miatt járatokat töröl a KLM
- 12:19 Donald Trump: eljöhet az az idő, amikor az Egyesült Államok felhagy a közvetítéssel
- 10:18 Pápaválasztás - Szerdán kezdődik a konklávé
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06