Szegénynegyedek
Növekszik a cigány gettók száma Csehországban
Folyamatosan emelkedik a cseh városok szélén a szegénynegyedek, a cigány gettók száma - olvasható abban a roma kisebbség helyzetéről készült jelentésben, amelyet szerdán vitat meg a cseh kormány.
2013.11.23 15:59MTI
A szombati prágai sajtó által ismertetet dokumentumból kitűnik, hogy néhány régióban a szegénynegyedek száma 40 százalékkal nőtt az elmúlt hét év alatt, s a leszakadt roma lakosság száma helyenként kétszer-háromszor is nagyobb, mint 2006-ban, amikor legutoljára volt a kormány asztalán egy hasonló elemzés.
Az előző elemzés szerint 2006-ban mintegy 330 szegénynegyed volt 167 városban és faluban. A gettókban mintegy 80 ezer személy, döntő mértékben roma élt. A felnőttek többsége ezekben a telepeken általában munka nélkül volt, s a családok állami táppénzekből, segélyekből tartották el magukat. Az iskolaköteles gyereke nagyobbik része speciális iskolákba járt, mindennapos volt az uzsora és a prostitúció.
A mostani kormányanyag szerint a gettók száma már mintegy 400 körül mozog.
Rendkívül súlyos a helyzet a Morva-sziléziai régióban. Míg 2006-ban 28 gettóban mintegy 10 ezer ember élt, ma a gettók száma 44, s az ott élő, döntően romák száma 40-50 ezer között ingadozik.
A morvaországi Olmützi régióban 27-ről 44-re emelkedett a szegénynegyedek száma. Míg 2006-ban mintegy ötezren éltek a gettókban, manapság már 15 ezren.
Az elemzés rámutat: az évek folyamán átalakult a gettók struktúrája, ugyanakkor jól megfigyelhető tendencia, a nagyvárosok széléről a kisebb településekre való költözés. "A roma ügyek regionális koordinátorai egybehangzóan megállapították, hogy a roma családok a nagyobb városokból fokozottabb mértékben költöznek vidékre" - áll a dokumentumban.
A koordinátorok szerint ez a költözés tovább súlyosbítja a cigányok helyzetét, és egyre több konfliktust okoz. A kisebb települések általában maguk is szegényebbek, kevesebb a munkahely a helyi lakosok számára is, így az elszegényedett családok gondjainak megoldása is nehezebben megy. "Számos helyen nagyon feszült, helyi erőkkel megoldhatatlan a helyzet" - figyelmeztetnek az elemzés készítői.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


