Háborúval nem lehet...
Kongó: a lázadó mozgalom felfüggesztette a béketárgyalásokat a kormánnyal
Az ásványi kincsekben gazdag, hatalmas afrikai országban kormányellenes lázadók csaknem egy évvel ezelőtt indítottak offenzívát.
2013.05.01 16:29MTIA kongói kormány ellen küzdő lázadó mozgalom, az M23 felfüggesztette a béketárgyalásokat a kormányzattal - közölte szerdán a lázadók egyik szóvivője. A fejlemény azzal fenyeget, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részében kiújulhatnak az erőszakcselekmények.
Az M23 szerint nincs értelme a békéről tárgyalni a kormánnyal, ha közben az ENSZ azt tervezi, hogy olyan erőket telepít az országba, amelyek felhatalmazást kapnak a felkelők elleni harcra. "Reméljük, a kongói kormány megérti majd, hogy háborúval nem lehet megoldani a kelet-kongói konfliktust" - nyilatkozta René Abandi, a szomszédos Ugandában zajló béketárgyalásokon részt vevő M23-delegáció vezetője.
Az ásványi kincsekben gazdag, hatalmas afrikai országban kormányellenes lázadók csaknem egy évvel ezelőtt indítottak offenzívát, amelynek eredményeként november 20-án elfoglalták az ásványi kincsekben gazdag Észak-Kivu tartomány székhelyét, a stratégiai fontosságú Gomát. Később az úgynevezett M23 mozgalom az ugandai Kampalában tárgyalásokat kezdett a kongói kormánnyal, a tárgyalások azonban eddig nem jártak eredménnyel.
Közben az ENSZ főtitkára különleges intervenciós erő Kongóba küldését javasolta. Kongóban már eddig is voltak ENSZ-erők, ezek azonban nem tudták megakadályozni az M23 térhódítását. Emiatt a Dél-Afrikai Fejlesztési Közösség országai felszólították az ENSZ-t, módosítsa a kongói stabilizációs erő (MONUSCO) mandátumát, hogy az adott esetben harcba bocsátkozhasson a felkelőkkel. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa nemrégiben egy évvel meghosszabbította a MONUSCO mandátumát - s emellett engedélyezte egy különleges alakulat létrehozását is, amelyet a tervek szerint még július előtt a térségbe telepítenének.
A döntés után a kongói kormány felszólította a lázadókat, hogy szüntessék be mozgalmukat, máskülönben az ENSZ-alakulat célpontjává válnak. Az M23 viszont azt mondja, hogy egy ilyen erő telepítése visszatérést jelent a háborúhoz.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06