Bíróság elé áll

Korrupcióval vádolják a volt kínai vasútügyi minisztert

Korrupció és hivatali hatalommal való visszaélés miatt hivatalosan is bíróság elé állítják a volt kínai vasútügyi minisztert, a tárca egykori párttitkárát, Liu Csi-csünt.

2013.04.10 12:48MTI

A vádiratot a pekingi ügyészség nyújtotta be az illetékes bíróságnak, a tárgyalás időpontjáról később születik döntés. Az ügyészség kihallgatta Liut, meghallgatta törvényes képviselőjének véleményét, és ismertette a vádlottal a jogait - áll a Hszinhua hírügynökség jelentésében.
 
A vádirat szerint a 60 éves Liu, aki 2003-tól hét éven át állt a vasútügyi tárca élén, pozíciójánál fogva, ellenszolgáltatás fejében másokat előnyhöz juttatott, és nagy összegű kenőpénzt fogadott el. "Egy állami szervezet első embereként részese volt törvénysértéseknek, személyes haszonszerzés céljából visszaélt a hatalmával, ezáltal megsértette az állam és az emberek érdekeit, óriási anyagi veszteséget okozott, megkárosította a közvagyont" - fogalmaznak a vádlók.
 
Az ügyészség két évvel azután kezdeményezte a büntetőjogi felelősségre vonást, hogy Liut leváltották, később meg kellett válnia pártbéli tisztségétől is. Liut felelősnek tartják azért is, hogy a minisztériumban, illetve az egész vasútügyi ágazatban elharapózott a korrupció. A vasútügy minisztériumot különösen a 2011. évi súlyos, 40 halálos áldozattal járó vencsoui vonatszerencsétlenség után sok kritika érte, amiért egyszerre a szektor adminisztratív irányítója és szolgáltatója is. 

Az ágazatban több más, biztonsági hiányosságokból fakadó botrány is nyilvánosságot kapott. A kínai legfelső vezetés a múlt hónapban megszüntette a Vasútügyi Minisztériumot, beillesztette azt az új kormányzati struktúrába, részben a közlekedési tárca hatáskörébe utalva feladatait. 

Az új kínai vezetés határozott fellépést ígért a korrupció ellen, minden valószínűség szerint a Liu elleni per is ebbe a törekvésbe illeszkedik. Megfigyelők szerint Liura minden bizonnyal hosszú ideig tartó szabadságvesztés vár, de a felfüggesztett halálbüntetést sem tartják kizártnak. Utóbbi Kínában gyakorlatilag életfogytig tartó szabadságvesztéssel egyenértékű.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.