Állítólag műholdat lőnek fel

A 10 ezer kilométert is meghaladhatja az Észak-koreai rakéta hatótávolsága

A tízezer kilométert is meghaladhatja az Észak-Korea által a következő hetekben felbocsátandó, állítólag egy műholdat hordozó rakéta hatótávolsága.

2012.12.06 09:53MTI

Ezt állította dél-koreai kormányzati forrásokra hivatkozva az NHK japán televízió csütörtökön. Ezzel az Unha-3 nevű hordozórakéta képes lehet elérni az Egyesült Államok nyugati partját, egyebek közt Los Angeles városát is. Dél-koreai szakértők az áprilisban Észak-Korea által kilőtt, hasonló típusú rakéta első fokozatának 130 másodperces kiégési ideje alapján jutottak erre a következtetésre. 

Phenjan októberben jelentette be, hogy az USA nyugati partját elérni képes rakétákkal rendelkezik, de ezt amerikai szakértők vitatták. "Ez hosszú ideje Észak-Korea politikai célja, de nem bizonyították, hogy rendelkeznek hozzá képességekkel" - mondta akkor Daniel Pinkston, az International Crisis Group szakértője a CNN amerikai hírcsatornának. 

Az amerikai Külkapcsolatok Tanácsa (Council on Foreign Relations) külpolitikai kutatóintézet szerint Észak-Korea legnagyobb hatótávolságú, robbanófejek hordozására képes rakétája, a Taepodong-2 elméletileg 5-6 ezer kilométeres utat képes megtenni, de az ezzel a rakétával végrehajtott teszek egyike sem volt sikeres. Az Unha-3 vélhetően a Taepodong-2 módosított változata. Phenjan szombaton jelentette be, hogy újabb "műholdfelbocsátást" fog végrehajtani december 10. és 22. között. 

Észak-Korea legutóbbi három - 1998-ban, 2006-ban és idén áprilisban végrehajtott - hasonló kísérlete sikertelen volt. A kilövés miatt Japán csütörtökön három elfogórakétákkal felszerelt rombolót vezényelt a Kelet-kínai-tengerre és a Japán-tengerre, egy további, Patriot rakétákkal felszerelt hajót pedig Okinaván helyezett készültségbe. Dél-koreai tisztségviselők csütörtökön közölték, hogy tárgyalásokat folytattak kínai kollégáikkal a kilövésre adandó válaszlépésekről. 

Diplomáciai források szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb szankciókat hozhat Phenjannal szemben, ha megtörténik a sokak által rakétatesztnek tartott műholdfelbocsátás - jelentette a Yonhap hírügynökség. Egyes elemzők szerint a kísérlettel Phenjan Kim Dzsong Il tavaly december 17-én elhunyt észak-koreai vezető halálának évfordulójáról akar megemlékezni. Mások szerint a néhai diktátor utódja, Kim Dzsong Un a rakéta felbocsátásával saját hatalmát akarja megerősíteni, illetve az Egyesült Államokat akarja tárgyalásra bírni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.