Kiterjesztették a nyomozást a bankvezetőkre is
Dagad a korrupciós botrány Ausztriában
A bank közölte: az Osztrák Nemzeti Bank volt és jelenlegi vezetőire is kiterjesztette a nyomozást az ügyészség az állami bankjegynyomdánál felmerült korrupciógyanúval kapcsolatban.
2011.11.28 19:22MTIAz osztrák Bankjegy- és Biztonsági Nyomda (OeBS) az osztrák jegybank (OeNB) tulajdonában van, felügyelőtanácsát a nemzeti bank vezetősége alkotja. A nyomda korábban őrizetbe vett illetékeseinek vallomása alapján felmerült a gyanú, hogy a felügyelőtanácsban tudtak azokról a kifizetésekről, amelyek a feltételezés szerint szíriai és azerbajdzsáni illetékesek megvesztegetését célozták.
A jegybank közleménye szerint a büntetőjogi eljárást "formális okokból" terjesztették ki a nyomda 2005 és 2011 közötti felügyelőtanácsának tagjaira, köztük a nemzeti bank jelenlegi kormányzójára, Ewald Nowotnyra és Nowotny elődjére, Klaus Liebscherre. A bank visszautasította a vezetőket érő gyanúsítást.
A nyomozás középpontjában az osztrák pénznyomda egyes külföldi megrendelései állnak. A gyanú szerint szíriai és azeri illetékesek kenőpénzt kaptak az üzletkötésekhez kapcsolódóan. A nyomozók vizsgálnak egy Panamában bejegyzett céget, amelyen keresztül a gyanú szerint 14,5 millió euró folyt a nyomdától külföldi tisztségviselőkhöz.
A botrányt a jegybank robbantotta ki októberben, amikor a nyomda teljes vezetőségét azonnali hatállyal elbocsátotta és feljelentést tett a vélt korrupció miatt. A bank közlése szerint az OeSB a vitatott kifizetéseket a megrendelő országokba történő pénzszállítás logisztikai költségeiként tüntette fel, s csak néhány hónapja merült fel a gyanú, hogy az OeBS igazgatósága hazudott a felügyelőtanácsnak.
A nemzeti bank százszázalékos tulajdonában álló bankjegynyomda előzőleg a nyáron vonta magára a sajtó érdeklődését, amikor kiderült, hogy egy 2008-as szerződés alapján bankjegyeket nyom a kormányellenes tüntetéseket brutálisan elnyomó, s időközben az EU által szankciókkal sújtott szíriai kormánynak. A bankók szállítását augusztusban ideiglenesen leállították, és a nemzeti bank közölte, hogy a decemberben esedékes következő szállításig felülvizsgálja a szerződést.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:45 Sírva fakadt egy indiai turista, miután marhahúsos hamburgert kapott egy malajziai McDonald's-ban
- 21:02 Soha nem látott hőség tombol Európában - a rendőrség a vízágyúkat is beveti
- 19:35 Tovább romlik a helyzet: ismét takarékosságra kérik a veresegyháziakat
- 17:21 Végre megszólalt a tizenegyedik emeletről kizuhanó Németh Zsanett szobatársa
- 15:17 A vétlen sofőr mögött haladt, végignézte saját gyermeke halálát az apa Bükkábránynál
- 13:08 Nyolchektáros tűz pusztított Vaskút és Gara között
- 11:58 A venezuelai földrengésben meghalt az argentin futballista egész családja
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


