Szerencset is veszélyezteti az áradás
Pintér Sándor: újabb, rendkívüli árhullám közeleg a Hernádon
Iszonyatos vizet hoz magával a Hernád, talán még soha nem látottat - ekképp summázták a helyzetet a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Gesztely lakói az MTI-nek szombaton reggel.
2010.06.05 19:06MTILezárták az M30-as felhajtóját Miskolcnál
Lezárták az M30-as autópálya Miskolc északi felhajtóját az árvíz miatt, a 3-as számú főút pedig csak a Metro áruházig járható - közölte Gaskó Bertalan, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-vel szombaton.
A várost Sátoraljaújhely, illetve Kassa felé elhagyni szándékozókat Kistokaj-Sajópetri-Sajólád felé terelik, majd pedig az alsózsolcai ipari parknál, az úgynevezett házgyári úton haladnak tovább a 37-es számú fő útig. Onnan lehet elérni a 3-as számú utat.
Több helyütt rendőrök irányítják a forgalmat.
Csónakkal mentenek Felsőzsolcán
Néhol méteres víz áll a Borsod megyei Felsőzsolca egy részén a Kis-Sajó gyors áradása miatt, a tűzoltók több embert csónakokkal mentettek ki a házakból - mondta Bódi Zoltán, a Miskolci Tűzoltóság szóvivője az MTI-nek.
A Sajó áradása miatt Miskolcon szombaton lezárták a Fonoda utcai hidat. A miskolci tűzoltók közül nyolcvanan dolgoztak pénteken a vízkárok elhárításán, részben saját működési területükön, részben a megye egyéb településein.
Egységeik 150 ezer homokzsákot szállítottak ki a Miskolcon, Felsőzsolcán, Hernádnémetiben, Hernádkak községben folyó védekezés helyszíneire. Felsőzsolcán tíz embert mentettek ki az otthonukból csónakok segítségével.
A mentést nehezítette, hogy a városba vezető legrövidebb útszakaszt teljesen le kellett zárni, így a tűzoltók járművei csak 20 kilométeres kerülővel tudták megközelíteni a települést. Az áradás sok munkát adott a megyeszékhely keleti kapujában is.
Több cég telephelye került víz alá, itt is magas homokzsákfalakkal védekeznek, de az átázott talaj miatt egyre reménytelenebb a helyzet.
Veres László, a miskolci önkormányzat szóvivője az MTI-vel szombaton azt közölte: a Sajó áradása miatt a Szinva-patak vízszintje a visszaduzzasztás miatt megemelkedett, ezért lezárták a városban a Fonoda utcai hidat.
Ezen a szakaszon az árhullám levonulásáig nem lehet közlekedni, az autókat elterelik.
Öt település a víz fogságában Borsodban
Öt település megközelíthetetlen személyautóval Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol számos út továbbra is járhatatlan - közölte a közútkezelő társaság megyei ügyelete szombat délután az MTI-vel, hozzátéve: akinek nem fontos, ne induljon el Miskolctól észak vagy kelet felé.
A Hernád mentén Halmaj, Kiskinizs, a Bódva mentén pedig Rakacaszend, Tornabarakony és Tornaszentandrás megközelíthetetlen. Az MTI információi szerint a települések ellátásával egyelőre nincs gond. Igen sok út egy-egy szakasza járhatatlan.
A 37-es számú főutat vízátfolyás miatt szombat délután lezárták Gesztelynél. A terelőutat Szikszó-Encs-Gibárt-Abaújszántó-Mád irányába jelölték ki, de aki a térségből Miskolcra igyekszik, annak a rendőrség azt is ajánlja, hogy Nyíregyháza felé vegye útját, ott térjen rá az M3-as autópályára, Miskolc határában pedig az M30-as déli lehajtójánál lehet letérni.
A Hernád völgyében egyebek mellett lezárták a Nagykinizs és Szentistvánbaksa, a Gönc és Zsujta, az Encs és Gibárt, a Hidasnémeti és Gönc, valamint a Pere és Hernádszentandrás közötti utat.
A Bódva áradata miatt nem lehet közlekedni a 27-es számú főúton Szendrőlád és Edelény között. Járhatatlan az út Szendrő és Edelény belterületén, Sajóecseg és Boldva között, és még számos más helyen.
A Sajó áradása miatt teljes az útzár a 25-ös út egy szakaszán Sajópüspöki és Bánréve között, továbbá Felsőzsolca belterületén, de nem lehet közlekedni a 26-os utat Sajókazával összekötő úton sem.
Nőtt a kitelepített emberek és az elöntött házak száma
Nőtt az elöntött házak és a kitelepített emberek száma szombat reggel óta az országban - közölte Dobson Tibor, az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivője szombat délután az MTI-vel, megjegyezve, hogy egyre több, vályogból épített lakóház dől össze az árvíz miatt.
A szombat reggeli adatok szerint addig 2300 ember kényszerült elhagyni az otthonát, a legtöbb embert Borsod megyéből költöztették ki.
Dobson Tibor közlése szerint 8-10 települést teljesen körbevett a víz, már traktorokkal, magas építésű járművekkel sem lehet azokat megközelíteni. Az ár növekedésével egyre nagyobb terület kerül víz alá, így nőtt az elöntött házak és a kitelepített emberek száma, de pontos adatok még nem állnak rendelkezésre, még zajlik a déli adatok összesítése - mondta a szóvivő. Dobson Tibor közölte: a vályogból épített házak nem bírják a terhelést, egyre több épület dől össze, de személyi sérülésről nincs információjuk. Megjegyezte, hogy sok épület állapotát azért nem tudják felmérni, mert a lakóház megközelíthetetlen és a víztől amúgy sem látszana, így pontos kárfelmérést csak az ár levonulta után lehet készíteni.
Az árhullámok a Hernád mentén egymásra futnak, a Sajó még nem tetőzött, ezért fel kell készülni a komolyabb védekezésre is - mondta az ezredes. Közlése szerint intenzív védekezés folyik a Dunakanyarban és a Tisza mentén is.
Hozzáfűzte, hogy Borsod megyében a legkritikusabb a helyzet.
A lakosság ellátásában különösebb fennakadás nincs, de a logisztikai feladatokat a vízátfolyások miatt sok településen csak igen nehézkesen tudják megoldani. Dobson Tibor -, akit Bakondi György miniszteri biztos, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság korábbi vezetője szóvivői feladatainak ellátásával bíztak meg és a Borsod megyei Encsről koordinálja a kommunikációs feladatokat - azt mondta: sok önkéntes jelentkezett az árvízi védekezésre, ők a katonák, tűzoltók, rendvédelmi dolgozók mellett töltik a homokzsákokat és erősítik a meggyengült töltéseket.
Szerencset is veszélyezteti az áradás
Szerencs több részén is veszélyt jelent az árvíz - közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei város önkormányzata szombaton az MTI-vel.
A legkritikusabb a helyzet a cukorgyári körforgalom környékén, a Magyar utcában, a Gyárkertben, a városhoz tartozó Ondon és főleg a fecskési településrészen. Ez utóbbi helyszínen több száz helyi lakos, tűzoltó, rendőr segít a védekezésben, több ezer homokzsákot töltöttek meg és szakemberek irányítása mellett magasították a töltést.
Szerencsen nem kell tartani az ivóvíz korlátozásától és az áramszolgáltatás is biztonságos.
Nem bírják a terhelést a csatornák az Alsó-Szigetközben
Túlterhelt a csatornahálózat az Alsó-Szigetközben, ezért a Pannon-Víz Zrt. szombaton arra kérte a lakosságot, hogy ne szivattyúzzák a csatornákba a talajvizet és a belvizet.
Az Alsó-Szigetközben lévő településeken sokan ezzel a módszerrel igyekeznek megszabadulni a pincéjükben, garázsukban, kertjükben álló víztől, ám így fokozott közveszélyt okoznak, ami miatt akár hatósági eljárás is indulhat ellenük – írta a honlapján megjelent közleményében a társaság.
Kiemelte, hogy Győrújfalu, Győrladamér, Győrzámoly, Dunaszeg, Dunaszentpál, Mecsér, Vámosszabadi, Kisbajcs, Nagybajcs, Vének szennyvízcsatorna-hálózata az áradás és a magasan lévő talajvíz miatt már amúgy is túlterhelt. Így képtelen megbirkózni a feladattal, de nem is erre építették.
Ebben a helyzetben a szennyvízcsatorna-vezetékek túlnyomás alá kerülnek, s az alacsonyabban fekvő területekre visszaáramló, szennyvízzel keveredett talajvíz és belvíz elérheti az utak pályaszintjét, az alagsorokban, pincékben lévő szennyvízlevezető helyeket – áll a közleményben.
A kitelepítettek száma 2600-ra nőtt az országban
Az árvíz miatt kitelepített emberek száma 2.600-ra nőtt az országban, közülük 2.400-an Borsod megyében kényszerültek elhagyni az otthonukat - ismertette a legfrissebb adatokat Dobson Tibor, az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivője szombat délután az MTI-vel.
Az ezredes tájékoztatása szerint 259 településen folyik árvízi védekezés, ezek közül 138 település Borsod megyében van. A védekezésben összesen 18.500 ember dolgozik, ebből Borsod megyére 16.500 ember jut.
A szóvivő közölte: országos viszonylatban javult az árvízi helyzet, Magyarország középső és déli megyéiben konszolidálódik a helyzet, a munka továbbra is Borsod megyében, a Hernád és a Bódva vonalán a legnehezebb.
Mint megjegyezte, szombat reggelig 2.300 embert kellett kitelepíteni, de az áradások miatt egyre több lakóház és terület kerül víz alá, így a kitelepített emberek száma néhány óra alatt 300-zal nőtt.
Dobson Tibor hozzátette: a Duna áradása miatt jelentősebb kitelepítésre szombaton eddig nem volt szükség, de intenzív védekezés folyik a Dunakanyarban, valamint a Tisza mentén is.
Pintér Sándor: újabb, rendkívüli árhullám közeleg a Hernádon
Újabb, rendkívüli árhullám közeleg a Hernádon, emiatt a folyó vízállása 50 centiméterrel meghaladhatja az eddigi legmagasabb értéket; a töltéseket meg kell erősíteni, ezért bővítik a védekezésben részt vevők számát - mondta Pintér Sándor, a belügyi tárca vezetője szombat délután Budapesten, a Belügyminisztériumban tartott kormányszóvivői tájékoztatón.
A miniszter közlése szerint az árhullám az előrejelzések alapján éjfélre érkezik meg, és 11 települést veszélyeztet.
Ha nem sikerül addig 50-70 centiméterrel megemelni a töltéseket, akkor az életveszély mellett akár 100 milliárd forintnyi kár is keletkezhet. Pintér Sándor elmondta, jelenleg 17 ezer ember vesz részt a védekezésben a Hernád mentén, de a számukat még növelik. Az országban jelenleg 204 ezer hektárnyi terület van víz alatt.
A védekezésben részt vesz 5195 rendőr, 2321 katona; a Büntetés Végrehajtástól 404-en, a Vám- és Pénzügyőrségtől 452-en vesznek részt a mentésben; rajtuk kívül mintegy 6500 ember van még kinn a gátaknál, a lakosság és a közmunkások.
A Hernád menti töltések megemeléséhez több mint egymillió homokzsákot használnak fel - tette hozzá a miniszter.
A tájékoztatón jelen volt Bakondi György, az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos, aki elmondta, hogy jelenleg rendkívüli, vagyis a harmadfokot is meghaladó készültség 230 kilométer hosszan van a Sajón, a Hernádon és Zagyván, valamint a Bódva teljes hosszán.
Harmadfokú készültség mintegy 863 kilométeren van az országban; szinte nincs is olyan folyó és patak az országban, amely ne áradna - fűzte hozzá a miniszteri biztos.
Nagy Anna kormányszóvivő elmondta, hogy jelenleg egyértelműen a Hernád mentén a legkritikusabb az árvízi helyzet, a védekező települések száma országosan 259, ebből Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 138. A kitelepítettek száma mintegy 2600, közülük 2400 borsodi. Életveszélybe nem került senki - mondta a kormányszóvivő.
![]() | [2/2] | |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06