A találmányok másutt is hasznosak
Életet menthetnek a versenyautók?
Az eredetileg a forma 1-es versenyautókhoz fejlesztett technológiákat sok más területen is alkalmazzák az űrhajózástól az orvoslásig. Egy tárlaton most olyan találmányokat mutatnak be, amik először versenyautókat hajtottak, de később máshol is hasznosnak bizonyultak.
2009.03.15 12:00ma.huA forma 1 megváltoztatja a világunkat nevű tárlaton a Londoni Tudományos Múzeumban olyan találmányokat mutatnak be, amiket először a versenyautókban alkalmaztak.
Sok más mellett a szondák, amik lehetővé tették a landolást a Marson vagy a legdrágább horgászbotok is olyan technológia felhasználásával készülnek, melyeket azért fejlesztettek ki, hogy a versenyzők néhány másodperc előnyt nyerjenek Európába legnépszerűbb autósportjának a futamain.
A sokszor súlyos baleseteket is okozó száguldást segítő technológiákat ma már orvosok is alkalmazzák.
A versenyautók szénszálas borítását alkotó anyagból később a sürgős ellátásra szoruló babák szállítására alkalmas eszköz készült, a kocsik fékeit hűtő rendszerek felhasználásával készült kötések és merevítők pedig a harctéri sérülések ellátásánál jelenhetnek segítséget.
A versenyautókban lévő anyagok az űrbe is eljutottak. Az első európai Mars szonda, a Beagle 2 érzékeny műszereket védő burkolata olyan anyagból készült, amiből eredetileg az autók kipufogóit gyártották.
A forma 1-es versenyek technológiáit azonban sokkal hétköznapibb használati tárgyakban is felfedezhetjük.
Van olyan a csúszástól védő munkabakancs, aminek a talpa az először versenyautóknál használt gumit is tartalmazza és szintén az autók kerekeinél használták először azt az anyagot, aminek a felhasználásával készült horgászbotokkal sokkal könnyebb berántani.
"Reméljük, hogy a kiállítás segít abban, hogy az emberek a forma 1 világát egy új nézőpontból is megismerhessék és azok számára is izgalmassá tehetjük a motorsport versenyeket, akiket ez idáig nem igazán érdekelt." - mondta el Katie Maggs, a kiállítás kurátora a Telegraph-nak.
Az esemény szervezői azt is szeretnék bebizonyítani a tárlattal, hogy a forma 1 nem öncélú szórakozás.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


