Felállt, mert éhes volt
Az ember a szex miatt kezdtett el két lábon járni
A nemrégiben az eddigi legrégebbi emberi maradványként megjelölt "Ardi" életével kapcsolatos kutatások arra vallanak, hogy ez a faj az élelem és a szex miatt kezdett két lábon járni.
2009.10.06 10:18medipress.hu1994-ben Etiópiában talált egy kézcsontot Yohannes Haile-Selassie projekttudós, a Clevelandi Természettörténeti Múzeum paleontológusa és kurátora. Ennek alapján bukkant rá a tudóscsoport egy csontváz-töredékre, melynek az Ardi nevet adták.
A női csontváz 4,4 millió éves, 1,2 millió évvel idősebb Lucy-nél, az Australopithecus afarensis-leletnél, mely eddig a leghíresebb és a legkorábbi csontváz az emberfélék közül. A National Geographic jelentése szerint a kutatási anyagban kitérnek az élőlény szexuális életére is.
Lucy és társainak egyik alapvető jellemzője az volt, hogy felegyenesedve, két lábon jártak. Ardi is két lábon állt a földön, de a fák között négy lábon mászott. Ardi épp ezért csodálatos belátást enged abba, ahogy a majom emberré lett. Ardi idejében azt a környéket erdő borította, sokkal hűvösebb és nedvesebb volt az éghajlat, mint a jelenleg ott elterülő sivatagban.
Vajon miért emelkedett két hátsó végtagjára ez a faj, miközben részben még a fákon élt, és könnyebb volt négy lábon közlekedni? A Kent State Egyetemről Owen Lovejoy szerint mindez az élelem és a párosodás miatt történt.
A majmoknál – a mai korban élőknél, és feltételezhetően az őseiknél is - a hímek a jó öreg harcos módszert választják a termékeny nőstények elnyeréséért. A sikert az utódok számában mérték, a nyertesek pedig a hatalmas, macsó hímek lettek, hatalmas szemfogakkal. Ők párosodtak a lehető legtöbb fogamzóképes nősténnyel. A hímek sokkal hatékonyabban tudtak gondoskodni az élelemtől, ha a kezük szabadon maradt, hogy abban cipelhessék haza a gyümölcsöket. Így kedvezőbbnek bizonyult a két lábon járás.
Lovejoy szerint az eredmények világosan kivehetők az Ardipithecus esetében. Ennél a fajnál még a hímeknek is kisebb foguk volt és felegyenesedve jártak. Lovejoy szerint a felegyenesedés magyarázata a monogám kapcsolatok kialakulásához köthető. Szerinte ez nem csak az utóbbi évezredekben alakult ki, hanem mintegy 6 millió évvel ezelőtt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:00 Felborult egy szirénázó mentőautó Budapesten
- 19:50 Brit Nagydíj - Norris újra győzött, a veterán Hülkenberg először a dobogón
- 18:18 Folyamatosak voltak az utórengések szombat éjszaka Csongrád térségében
- 16:17 NGM: a magyar üzemanyagárak a továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest
- 14:16 Sziklaomlás történt egy lengyelországi rézbányában, egy vájár elhunyt
- 12:11 Megszüntették a Milorad Dodik elleni elfogatóparancsot
- 10:08 Durva buszbaleset Kunszentmárton és Tiszaföldvár között - gyerekek sérültek meg a tömegszerencsétlenségben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06