Akár tartós egészségkárosodáshoz is vezethet
Kevés alvás = túlsúly?
Az Otago Egyetem kutatásai szerint azok a gyermekek, akik az átlagnál kevesebbet alszanak, nagyobb eséllyel lesznek túlsúlyosak felnőttkorukban, mint azok, akik eleget pihennek.
2008.11.05 15:10medipress.huA kutatás során több mint ezer, 1972 és 1973 között született gyermek adatait vizsgálták meg.
Az eredmények szerint azok a gyermekek, akik öt és tizenegy éves koruk között kevesebbet aludtak, mint az átlag, közel 5 százalékkal nagyobb eséllyel váltak túlsúlyossá 32 éves korukra, mint társaik.
A kutatás vezetője Erik Landhuis elmondása szerint bár korábban is készültek tanulmányok az alváshiány és a túlsúly kapcsolatát illetően, ez a mostani az első, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a gyermekkori alváshiány felnőttkorban túlsúly kialakulásához vezethet. "Bár még nem tudjuk pontosan, miért okoz a gyermekkori alváshiány kóros elhízást a felnőtteknél, úgy hisszük, hogy a kevés alvás megzavarhatja azoknak a hormonoknak a működését, amelyek a rendszeres étkezésért felelősek" - nyilatkozta Dr. Landhuis.
A globális adatok szerint a mostani gyermekek jóval kevesebbet alszanak, mint a 30 évvel ezelőttiek. A 20 évvel ezelőtti adatokhoz képest a gyermekek majdnem két órával később mennek lefeküdni, mint akkori társaik.
Gyermekszakértők szerint az öt év alatti gyermekeknek napi legalább 11 óra alvásra van szükségük, az öt és tíz év közöttieknek pedig legalább 10 órára.
A tíz éven felülieknek már napi kilenc óra alvás is elegendő.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:45 Újabb hőhullám várható a héten
- 16:21 Azbesztmentesítési alappal segíti a kormány a szennyezett településeket
- 14:15 A falhoz vágtak egy kölyökmacskát Mosonmagyaróváron - rendőrségi feljelentés lett az ügyből
- 12:43 Kapitány István: folytatódik a minisztériumhoz tartozó állami vállalatok átvilágítása
- 10:42 Meteorológia: egy hét alatt közel 6 Celsius-fokkal csökkent a Balaton vizének hőmérséklete
- 8:32 Barbárok estek neki Gödöllőn a Leyland sövényeknek - életek munkáját tették tönkre
- 6:31 Pósfai Gábor: több mint 1,5 milliárd forintos koncert szervezésére is kapott megbízást a Lounge-cégcsoport
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


