Nem múlik el a krémektől

Tévhitek a visszérről - ön tudja az igazat?

A visszértágulatok számtalan ember életét keserítik meg, de a legnagyobb baj, hogy bár a legtöbben jól ismerik a problémát, ennek ellenére több tévhit is kering vele és a kezelésével kapcsolatban.

2015.04.11 16:00ma.hu

A visszértágulatokkal kapcsolatban számtalan tévhit kering a köztudatban, amelyek nemcsak információs hiányosságot jelentenek, hanem akár veszélyesek és főként az egészségre ártalmasak is lehetnek. Dr. Sepa György érsebész főorvos segít ezeknek a tisztázásában.

"Csak esztétikai probléma"

Sokan úgy gondolják, hogy a visszerek csupán esztétikai problémát jelentenek, pedig komoly egészségügyi szövődményekkel is járhat az állapot. A vénás pangás miatt ugyanis amellett, hogy az illető nehézláb érzésre és kisebb-nagyobb fájdalmakra panaszkodhat, kezeletlen esetben akár lábszárfekélyt, illetve mélyvénás trombózist is okozhat, mely nem ritkán életveszélyes tüdőembóliával társulhat.

"Elmúlik a krémektől"

Számtalan készítmény van már a piacon, melyekkel a visszerek ellen fel lehet venni a harcot. Bár többségüknek valóban van némi érerősítő hatása, ráadásul még a fájdalmat is csillapíthatják, ám az igazság az, hogy a már kidudorodó, kanyargós visszértágulatokon sajnos nem segít. Az alapproblémát ugyanis a krémek nem szüntetik meg, így ha meg akar a visszértől szabadulni, úgy komolyabb beavatkozásra van szükség – mondja dr. Sepa György.

"Csak az idősebbeket érinti"

Való igaz, egy bizonyos kor után gyakoribbak a visszértágulatok, ám nem ritka, amikor az elváltozás már fiatalon – akár a 20-as évek elején – jelentkezik. Ekkor nagy eséllyel genetikai hajlama van az illetőnek, de a kedvezőtlen munkakörülmény, az ülő/álló munka, az elhízás, a fokozott fizikai terheléssel járó sport/munka mind hozzájárul a visszerek kialakulásához.

"Terhesség után mindig elmúlik"

Sokaknál a várandósság során alakulnak ki a visszértágulatok, melynek hátterében a hormonális változásokon kívül a magzat által előidézett, a medence vénáira gyakorolt, fokozott nyomás áll. A probléma legtöbbször a szülést követően rövid időn belül megszűnik, ám előfordulhat, hogy a panasz állandósul. Ilyenkor érdemes szakorvoshoz fordulni, akár műtét is szóba jön a szövődmények elkerülése céljából.

"Ha genetikai hajlamom van rá, biztos ki is alakul"

Az igaz, hogy a visszeresség kialakulása gyógyszeresen vagy étrenddel nehezen befolyásolható. Az étrend szempontjából a szorulások kerülése lehet fontos, mely következtében fokozzuk a hasüregi nyomást. Az egyetlen hatásos módszer, ha már a kedvezőtlen munkakörülményeket nem tudjuk elkerülni, vagy a veszélyeztetett populáció körében biztosítani a rendszeres frissítő testmozgást, akkor kompressziós harisnyát kell viselni.

Bár az igaz, hogy genetikai hajlam esetén nagyobb eséllyel jelentkezik a probléma, ám ez még nem egyenlő azzal, hogy biztosan ki is alakul. Hiszen ha az illető odafigyel táplálkozására, a bőséges folyadékfogyasztásra, valamint a rendszeres testmozgásra, úgy lényegesen csökkenti annak az esélyét, hogy megjelenjenek a zavaró visszértágulatok.

"A műtét fájdalmas, ráadásul feltűnő hegek maradnak utána"

A visszérműtétek az elmúlt években rengeteget fejlődtek, így ma már nem muszáj, hogy a beavatkozás fájdalmas legyen. Radiófrekvenciás eljárással ugyanis nincs se vágás, se altatás, se gerincérzéstelenítés, hiszen csak helyi érzéstelenítésre van szükség. A beavatkozás fájdalommentes, kíméletes, gyors, ráadásul nincs utána több hétig tartó felépülési idő.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.