Fejlemények
Növekszik az azonos neműek házasságának támogatottsága Kínában
A homoszexualitás számos téren továbbra is tabutémának számít Kínában. Egészen 1997-ig törvényellenesnek számított az országban.
2014.09.09 14:58MTIMind többen fogadják el az azonos neműek házasságát Kínában, ahol a homoszexualitás korábban törvényellenesnek, mentális betegségnek számított. A legutóbbi felmérésben a csaknem százezer válaszadó már 90 százalék feletti arányban nyilatkozott úgy, hogy támogatja az azonos neműek házasságát, s mindössze 8 százalék fogalmazott úgy, hogy teljes mértékben elutasítja azt.
A téma a napokban számos kínai fórumon és újságból köszönt vissza, annak kapcsán, hogy az elmúlt hétvégén Nagy-Britannia sanghaji főkonzulja, Brian Davidson az országban kötött házasságot férfi partnerével, Scott Csanggal. Kína ugyan nem ismeri el az azonos neműek közötti frigyet, de számos ország nagy-britanniai konzulátusán lehetőség adódik arra. A diplomata és partnere házasságát megörökítő képek igazi szenzációvá váltak a kínai interneten, a párnak több tízezren küldték el jókívánságaikat.
A homoszexualitás számos téren továbbra is tabutémának számít Kínában. Egészen 1997-ig törvényellenesnek számított az országban, s csak 2001-ben került le a mentális betegségek listájáról. A törvényi szabályozás azóta is várat magára, a melegeket nem védi például semmilyen rendelet a munkahelyi diszkrimináció vagy bármely más negatív megkülönböztetés ellen. A döntéshozók semleges álláspontot képviselnek a kérdésben, az azonos neműek házasságának legalizálását illetően az a felfogás, hogy az túlságosan is előrehaladott lépés lenne Kína számára.
Az elmúlt évek ugyanakkor érezhető változást hoztak a kérdéssel kapcsolatban. Egyrészt a téma a városi fiatalság érdeklődési körébe került, ezt a kínai nyelvben megalkotott új kifejezések sora is jól mutatja. Öt évvel ezelőtt Kína szárazföldi részének első ilyen megmozdulásaként a meleg közösség lehetőséget kapott felvonulás megrendezésére; erre Sanghajban került sor, s azóta is éves rendszerességgel megismétlik. A téma elől az állami sajtó sem zárkózik el, a China Daily című napilap például 2010-ben az első oldalainak egyikén, képpel számolt be "az első kínai melegházasságról" (amely mindazonáltal csak jelképes házasságkötés volt két férfi között), s más lapokban is mind gyakrabban találni a témával kapcsolatos hírt. Tavaly nyár óta a Pekingben élő melegeknek lehetőségük van partnerük számára tartózkodási engedélyért folyamodni, míg korábban ez csak különböző nemű házastársaik esetén volt megengedett.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06